Czujniki prędkości powietrza Sensirion dla dronów PX4 VTOL

Układy Sensirion SDP3x – najmniejsze na świecie różnicowe czujniki ciśnienia – są teraz dostępne w zestawie projektowym do pomiaru prędkości powietrza dla dronów startu pionowego (VTOL) oraz bezzałogowych stałopłatów. Wykorzystany w zestawie projekt referencyjny został zaprojektowany we współpracy z firmą PX4 Pro i jest w pełni zintegrowany z otwartym oprogramowaniem autopilota PX4. Integracja obejmuje kompletny model kompensacji aerodynamicznej dla czujnika i rurki Pitota, dzięki czemu przedstawiane rozwiązanie jest natychmiast gotowe do użycia.

Większość czujników prędkości powietrza wymaga kalibracji przed każdym lotem, aby zagwarantować odpowiednią dokładność. Nie są one też wystarczająco czułe, aby podać dokładne wyniki przy niskiej prędkości. W pełni skalibrowany i skompensowany temperaturowo czujnik SDP3x stanowi rozwiązanie tych problemów, oferując wysoką dokładność i rozdzielczość. Możliwość pracy bez kalibracji pozwala na natychmiastowy start dronów VTOL, co ich użytkownicy na pewno przyjmą z entuzjazmem. Z kolei wysoka czułość przy niskich prędkościach powietrza umożliwia sterowanie w zamkniętej pętli podczas fazy przejściowej między zawieszeniem w powietrzu a lotem w zadanym kierunku, co poprawia niezawodność i bezpieczeństwo dronów startu pionowego.

Wysokie parametry czujnika SDP3x udało się uzyskać dzięki opracowanej przez Sensirion technologii CMOSens, która łączy element czujnikowy, przetwarzanie sygnału i cyfrową kalibrację w jednym, małym czujniku scalonym. Natomiast ciśnienie różnicowe jest mierzone za pomocą  pomiaru przepływu powietrza przy użyciu czujnika z kompensacją temperaturową. Szczegółowe informacje o czujniku są dostępne pod tym adresem.

Zestaw projektowy jest dostępny w ofercie partnerskiego dystrybutora Drotek.

O autorze