Nowy symulator sieci GNSS Rohde & Schwarz

Symulator sieci GNSS R&S SWM200A w ofercie Rohde & Schwarz stanowi wysokiej klasy rozwiązanie do symulacji systemów nawigacji satelitarnej. Może zostać rozszerzony do konfiguracji z czterema wyjściami RF i pozwala na symulację sygnałów GNSS w wielu pasmach jednocześnie w celu obsługi wielu anten. R&S SMW200A to jedyny przyrząd na rynku, które pozwala na wewnętrzną symulację złożonych środowisk z interferencjami występującymi równolegle z sygnałami GNSS.

Obecnie powstaje coraz więcej odbiorników GNSS zdolnych do przetwarzania sygnałów z różnych systemów satelitarnych, takich jak GPS, Glonass, Galileo czy BeiDou. Pracują one w kilku pasmach częstotliwości, a w niektórych przypadkach również z kilkoma równoległymi antenami, aby uzyskać większą dokładność pozycjonowania. Dokładność można dodatkowo poprawić, stosując różnicowe techniki GNSS (DGNSS). Techniki te są wykorzystywane w takich zastosowaniach, jak autonomiczne kierowanie pojazdem. Są też konieczne do zapewnienia precyzyjnego i niezawodnego pozycjonowania samolotów podczas lądowania. Odbiorniki GNSS stosowane w tych przypadkach muszą przejść wyczerpujące testy, zanim samochód lub samolot zostaną dopuszczone do ruchu.

Bardzo realistyczne scenariusze uwzględniające złożone interferencje

Nowy symulator GNSS R&S SMW200A stanowi innowacyjne rozwiązanie testowe pozwalające generować złożone i bardzo realistyczne scenariusze w wielu zastosowaniach GNSS. Aby móc testować systemy wykorzystujące wiele częstotliwości i wiele anten, użytkownicy otrzymują dostęp do 72 kanałów GNSS, które można przypisać do maksymalnie 4 wyjść RF. Model R&S SWM200A może generować sygnały systemów QZSS oraz SBAS, jak również sygnały GPS, Glonass, Galileo i BeiDou. To rozwiązanie pozwala użytkownikom szybko i łatwo zweryfikować dokładność pozycjonowania swych odbiorników w realistycznych warunkach.

Przyrząd R&S SMW200A jest pierwszym i jedynym wysokiej klasy symulatorem GNSS, który ma wewnętrzny generator szumu i może realizować złożone scenariusze testowe uwzględniające wiele źródeł interferencji. Wszystkie sygnały (GNSS, szum i interferencje) są generowane bezpośrednio przez przyrząd. Nie są zatem potrzebne dodatkowe źródła sygnału interferencji, co znacznie upraszcza konfiguracje testowe.

Przyjazne dla użytkownika, przyszłościowe rozwiązanie

Aby przeprowadzić konfigurację i korzystać z przyrządu R&S SMW200A, nie ma potrzeby stosowania zewnętrznego komputera. Zintegrowany, intuicyjny interfejs graficzny pozwala łatwo tworzyć scenariusze testowe GNSS. Dzięki licznym opcjom dostępnym w przyrządzie łatwo jest zaadaptować go do potrzeb użytkownika. R&S SMW200A stanowi rozszerzalną, przyszłościową platformę, która pozwala na implementację nowych testów, na przykład w celu testowania nowych sygnałów GNSS.

Symulator R&S SMW200A z nowymi rozszerzeniami do testów GNSS jest już dostępny w ofercie Rohde & Schwarz. Przyrząd oficjalnie zadebiutuje podczas sympozjum ION GNSS+ 2017 w Portland. Dodatkowe informacje są dostępne tu.

O autorze