Kompaktowe i przenośne: analizator obwodów R&S ZNL i analizator widma FPL1000

Firma Rohde & Schwarz przedstawiła nową rodzinę kompaktowych, przenośnych i wszechstronnych przyrządów. Są to analizator obwodów R&S ZNL i analizator widma R&S FPL1000. Przyrządy są przeznaczone do badań naukowych, serwisowania i testów podczas produkcji. Ich wszechstronne możliwości pomiarowe sprawiają, że stanowią one bezpieczną inwestycję. Klienci, zaczynając od samego analizatora widma (R&S FPL1000) lub samodzielnego analizatora obwodów, mogą przekształcić przyrząd w wielofunkcyjne rozwiązanie 3-w-1 poprzez dodanie zintegrowanego rozszerzenia dla analizator widma i mocy R&S ZNL.

R&S XNL oraz R&S FPL1000 przeznaczone są do pomiarów na częstotliwościach radiowych (RF). Przyrządy dają możliwość charakteryzacji komponentów takich, jak anteny, tłumiki, wzmacniacze i filtry, jak też pomiarów charakterystyki źródeł sygnału – w tym pomiarów widma, demodulacji sygnału i dokładnych pomiarów mocy.

Przyrządy z nowej rodziny mają niewielkie wymiary podstawy 408 x 235 mm. To pozwala zaoszczędzić do 60% miejsca na biurku w porównaniu do innych rozwiązań. Mimo to przyrządy dysponują dużym ekranem WXGA o przekątnej 10,1 cala, co pozwala dokładnie obserwować szczegóły zmierzonego sygnału. Na ekranie dotykowym można szybko ustawić środkową częstotliwość i poziom referencyjny, powiększyć obraz i określić zakres pomiaru amplitudy. Przyrządy ważą od 6 do 8 kg, mają poręczny uchwyt i opcjonalna baterię. Dzięki temu są w pełni przenośne i mogą być stosowane w dowolnym miejscu.

 

R&S ZNL: Od samodzielnego analizatora sieci do wielofunkcyjnego przyrządu 3-w-1

Analizator R&S ZNL pracuje w zakresie częstotliwości od 5 kHz do 3 lub 6 GHz, dokonując pomiarów parametrów różnych komponentów RF przeznaczonych do przemysłowych urządzeń elektronicznych i systemów komunikacji bezprzewodowej. Model R&S ZNL oferuje atrakcyjne parametry – typowy zakres dynamiczny 130 dB i dopuszczalny zakres mocy od -40 dBm do +3 dBm. Pomiary są przy tym bardzo szybkie – pomiar 401 punktów dla częstotliwości pośredniej równej 100 kHz, zakresu 200 MHz i kalibracji dwóch portów zajmuje tylko 16,7 ms. Standardowe funkcje obejmują kompensację wpływu przyrządu, kompensację obwodu pomiarowego, pomiary w domenie czasu i obsługę automatycznych układów kalibracji.

Inne funkcje R&S ZNL oferują możliwość instalacji kompletnego modułu sprzętowego analizatora widma. W połączeniu z czujnikiem mocy R&S NRP przyrząd staje się miernikiem mocy. Dzięki temu R&S ZNL można przekształcić w kompletny, wielofunkcyjny przyrząd 3-w-1-, który obsługuje wciąż zmieniające się zadania pomiarowe, pomagając badaczom i serwisantom obniżyć koszty inwestycji.

 

R&S FPL1000: Analizator widma z wszechstronnymi funkcjami pomiarowymi

Analizator widma R&S FPL1000 pracuje w zakresie częstotliwości od 5 kHz do 3 GHz. Zapewnia dobre parametry RF: typowy szum fazowy utrzymuje się na poziomie -108 dBc na częstotliwości 10 kHz przy nośnej 1 GHz, natomiast współczynnik DANL jest równy -167 dBm w przypadku stosowania opcjonalnego przedwzmacniacza. Poza tymi parametrami model R&S FPL1000 zapewnia też wygodę użycia oczekiwaną w laboratoriach, zakładach produkcji i serwisach.

Funkcje analizatora widma przyrządów R&S ZNL oraz R&S FPL1000 obejmują wiele możliwości pomiarów widma, takich jak pomiar mocy kanału, przesłuchów między sąsiednimi kanałami (ACLR), stosunku sygnału do szumu, zniekształceń harmonicznych , pomiar zniekształceń intermodulacyjnych trzeciego rzędu (TOI) i głębokości modulacji AM. Dostępne są też rozbudowane funkcje wykorzystujące markery. Dzięki standardowemu pasmu analizy 10 MHz z możliwością rozszerzenia do 40 MHz przyrządy mogą analizować sygnały analogowe po zainstalowaniu rozszerzenia R&S FPL1-K7. Sygnały z modulacją cyfrową można analizować za pomocą oprogramowania R&S VSE oraz rozszerzenia R&S VSE-K70.

Natomiast rozszerzenie R&S FPLA-K30 w połączeniu z zewnętrznym źródłem szumu pozwala przekształcić zarówno R&S FPL1000, jak i R&S ZNL w przyrząd do pomiaru szumów.

Przyrządy są już dostępne w sprzedaży u Rohde & Schwarz oraz u autoryzowanych dystrybutorów. Dodatkowe informacje można uzyskać tu.

O autorze