Nowe czujniki dla lidarów 3D od Panasonic

Firma Panasonic opracowała czujnik dla lidarów 3D, który mierzy odległość między urządzeniem a obiektem na podstawie pomiaru impulsu lasera wysyłanego przez urządzenie i odbijanego przez ten obiekt. Czujnik pozwala na dokładny pomiar kierunku i odległości od obiektu w szerokim zakresie kątów widzenia. Jest to cecha kluczowa z punktu widzenia autonomicznych, mobilnych robotów. Dzięki autorskiej technologii skanowania za pomocą lasera opracowanej przez Panasonic uzyskany został zakres pracy 60 stopni w pionie (najszerszy w tej klasie ) i 270 w poziomie, który pozwala uzyskać stabilną pracę autonomicznych robotów. Dostawy próbek układu rozpoczną się w styczniu 2018 roku.

Szeroki kąt skanowania nowego lidaru 3D pomaga precyzyjnie wykrywać obiekty stojące na ziemi, podobnie jak nierówności samego terenu. Ponadto zakres kątów skanowania i rozdzielczość można precyzyjnie regulować poprzez zmianę szybkości obrotu i szybkości luster wykorzystanych w systemie. Ta funkcja pozwala użytkownikowi swobodnie i dokładnie wybrać odpowiednie parametry pracy w zależności od potrzeb pomiaru. Oferowane rozwiązanie ma umożliwić powszechne stosowanie autonomicznych robotów, które pracują poza ograniczonym terenie w obecności innych poruszających się obiektów, w tym ludzi.

Konwencjonalne lidary 3D, zaprojektowane dla autonomicznych systemów kierowania pojazdem, nie mogą skanować przestrzeni w szerokim zakresie kątów i z tego powodu nie są w stanie precyzyjnie określić stanu nawierzchni, konieczne jest zatem stosowanie dodatkowo innych czujników, które potrafią wykryć stan nawierzchni. To z kolei prowadzi do powstania skomplikowanych konfiguracji i złożonych projektów autonomicznych robotów.

Nowy lidar 3D firmy Panasonic charakteryzuje się natomiast szerokim zakresem katów widzenia (60 stopni w pionie i 270 stopni w poziomie), zmiennymi ustawieniami detekcji w zakresie kątów i rozdzielczości pionowej oraz dokładną detekcją w silnym świetle słonecznym.

Panasonic, we współpracy ze swoimi partnerami, planuje stworzenie aplikacji dla wózków widłowych, wózków automatycznych (AGV), mobilnych robotów, maszyn budowlanych i ekosystemu inteligentnych budynków.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod tym adresem.

O autorze