Nowa platforma Rohde & Schwarz do testowania urządzeń 5G NR w paśmie sub-6 GHz

Firma Rohde & Schwarz, producent przyrządów pomiarowo-testowych, wprowadziła nowe rozwiązanie do pomiarów urządzeń wykorzystujących standard 3GPP 5G new radio na pasmo sub-6 GHz. Standard 3GPP 5G NR przewiduje pracę w zakresach częstotliwości do 52,6 GHz, jednak wczesne projekty 5G będą wykorzystywać pasmo poniżej 6 GHz, szczególnie 3,5 GHz. Dla częstotliwości nośnych sub-6 GHz standard 3GPP obecnie przewiduje się maksymalną szerokość pasma dla jednej nośnej składowej równą 100 MHz. I oto R&S CMW100 – zestaw do śródprodukcyjnych testów systemów telekomunikacyjnych, oferujący pasmo pomiarowe 160 MHz, jest już gotowy do testowania pierwszych bezprzewodowych urządzeń 5G NR pracujących w paśmie sub-6 GHz. Dzięki wysokiej szybkości pomiaru rozwiązanie R&S CMW100 jest doskonałym narzędziem dla zakładów produkcji masowej.

To funkcjonalne rozwiązanie testowe obsługuje urządzenia bezprzewodowe wszystkich typów – poza komunikacją 5G NR sub-6 GHz obsługuje też standardy LTE, WLAN oraz Bluetooth. Dzięki temu tester R&S CMW100 jest niedrogim rozwiązaniem pozwalającym na kalibrację i przetestowanie bezprzewodowych urządzeń komórkowych i innych, pracując w trybie analizatora-generatora. Producenci urządzeń przenośnych będą mogli skorzystać z jego rozbudowanej funkcjonalności pomiarowej, inwestując tylko w jeden przyrząd, szkolenie z jego obsługi i koszty adaptacji.

Najnowsza wersja testera R&S CMW100 o paśmie 160 MHz jest już dostępna w ofercie Rohde & Schwarz. W roku 2018 dostępne będą dedykowane rozszerzenia oprogramowania umożliwiające wektorową analizę i generację sygnału 5G NR w paśmie sub-6 GHz. Dodatkowe informacje o tym testerze można znaleźć na stronie produktu. Ponadto dostępne jest wideo demonstrujące szczegóły pracy przyrządu R&S CMW100 w teście sygnału 5G NR w paśmie sub-6 GHz.

O autorze