[PRZYKŁAD] Analogowy czujnik pH Gravity oraz KAmduino UNO

Niniejszy artykuł przedstawia przykład wykorzystania analogowego miernika pH Gravity firmy DFRobot w połączeniu z płytką KAmduino UNO. Przedstawiony układ pobiera wartość z czujnika, oblicza odczyt pH a następnie wyświetla na ekranie LCD. Dodatkowo, układ sygnalizuje charakter badanej cieczy zapaleniem odpowiedniej diody LED.

W przykładzie użyto następujących elementów:

Fot. 1. Analogowy miernik pH Gravity

Analogowy miernik pH Gravity to przeznaczony dla Arduino czujnik wyprodukowany przez DFRobot. Wyposażono go w adapter ze złączem zgodnym ze standardem Gravity. Miernik pH umożliwia pomiar z dokładnością ±0,1 pH (25℃). W zestawie są: czujnik pH ze złączem BNC, adapter z gniazdem BNC oraz kabel umożliwiający dołączenie do płytki Gravity IO Expansion Shield.

Po nałożeniu na płytkę KAmduino UNO nakładki LCD Keypad Shield należy do układu dołączyć czujnik pH doprowadzając do niego zasilanie a także łącząc sygnał wyjściowy sensora z pinem analogowym płytki. Połączenie użyte przeze mnie przedstawiłem w poniższej tabeli:

Pin KAmduino UNO Pin wyświetlacza OLED
+5V VCC (Czerwony)
GND GND (Czarny)
A3 SIG (Niebieski)

Do zestawu należy też podłączyć trzy diody LED. Mają one za zadanie sygnalizować charakter badanej cieczy. Czerwona symbolizuje odczyn kwasowy, niebieska zasadowy, zaś zielona oznacza, że ciecz ma charakter zbliżony do obojętnego (6,5…7,5 pH). Diody są podłączone przez rezystory 270Ω w ten sposób, że plus zasilania płytki jest podłączony do anody a pin cyfrowy do katody diody. W ten sposób przez diodę cały prąd płynie z układów zasilających płytkę. Diody świecą, gdy na pinie cyfrowym jest stan niski.

Pin KAmduino UNO Dioda
D13 Czerwona
D12 Zielona
D11 Niebieska

Poniżej znajduje się zdjęcie połączonego układu:

Fot. 2. Połączony układ

Do pobrania

O autorze