Oscyloskopy wysokiej klasy Rohde & Schwarz RTP – prezentacja możliwości, cz. 1


Opis ogólny wysokiej klasy oscyloskopów R&S RTP

W oscyloskopach R&S RTP zostały zastosowane zaawansowane rozwiązania technologiczne, które niosą wiele korzyści dla użytkowników. Autorskie układy wejściowe (ASIC) i warstwa sprzętowa zdolna do przetwarzania sygnału w czasie rzeczywistym zapewniają bardzo wysoką dokładność i szybkość pomiaru – przy zachowaniu kompaktowych wymiarów przyrządu.
Oscyloskopy R&S RTP cechują się wysokimi parametrami – zachowują dobrą integralność sygnału przy szybkim tempie akwizycji. Firma Rohde & Schwarz zaprojektowała komponenty wejściowe, aby umożliwić realizację platformy z rozszerzalnym pasmem pracy od 4 do 8 GHz. Układy dedykowane (ASIC) wykorzystane do akwizycji i przetwarzania sygnału oraz cyfrowy układ wyzwalania wysokiej precyzji pozwoliły uzyskać najwyższe na rynku tempo akwizycji wynoszące około 1 milion przebiegów na sekundę.

Przyrząd R&S RTP jest pierwszym na rynku oscyloskopem, który w czasie rzeczywistym kompensuje degenerację sygnału między źródłem a oscyloskopem, jednocześnie utrzymując wysoką szybkość akwizycji. Sprzętowe filtry kompensujące są konfigurowane na podstawie wprowadzonych przez użytkownika parametrów macierzy S. R&S RTP jest nawet w stanie wyzwalać pomiar sygnałem po kompensacji charakterystyki toru sygnałowego (tzw. de-embedding).

Oscyloskop R&S RTP łączy możliwości wielu przyrządów, pozwalając na testowanie różnych sygnałów skorelowanych w czasie za pomocą jednego urządzenia. Oferuje ponadto dodatkowe, zintegrowane narzędzia testowe, takie jak oscyloskop sygnałów mieszanych (MSO) lub wiele 18-bitowych prądowych i napięciowych kanałów o wysokiej precyzji, które umożliwiają dokładne pomiary mocy. Dzięki temu przyrząd R&S RTP jest bardzo skutecznym narzędziem do wykrywania błędów. Wszystko to osiąga przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów przyrządu i cichej pracy, dzięki czemu doskonale nadaje się do każdego laboratorium.

Najważniejsze cechy oraz korzyści dla użytkownika
 • Integralność sygnału przy pracy w czasie rzeczywistym
 • Układy wejściowe o wysokich parametrach
 • De-embedding w czasie rzeczywistym
 • Sprzętowa akceleracja przetwarzania
 • Rozbudowane narzędzia do analizyFunkcje wielu różnych przyrządów
  • Analiza skorelowanych w czasie sygnałów różnych typów
  • Wiele 18-bitowych kanałów wysokiej precyzji do pomiaru prądu i napięcia
 • Kompaktowe i konfigurowalne rozwiązanie
  • Najbardziej kompaktowy przyrząd pomiarowy o wysokich parametrach
  • Bardzo duża swoboda konfiguracji
  • Zaawansowany interfejs użytkownika
 • Rozbudowana oferta sond
Modele oscyloskopów R&S RTP
 • Pasmo (4 kanały analogowe)
  • R&S RTP084: 8 GHz
  • R&S RTP064: 6 GHz
  • R&S RTP044: 4 GHz
 • Częstotliwość próbkowania: 20 miliardów próbek na sekundę (GS/s) na kanał
 • Pamięć akwizycji:
  • 50 milionów próbek (MS) na kanał
  • Maksymalnie 2 miliardy
 • Tempo akwizycji: około 1 milion przebiegów na sekundę
 • Analiza sygnałów mieszanych z wykorzystaniem 16 kanałów cyfrowych:
  • Pasmo 400 MHz
  • Częstotliwość próbkowania 4 GS/s
  • Pamięć akwizycji 200 MS

Innowacyjne technologie zwiększają pewność pomiaru oscyloskopu

Inżynierowie Rohde & Schwarz stale próbują udoskonalić swe oscyloskopy. Wykorzystują najnowsze technologie do tworzenia rozwiązań sprzętowych i programowych, oferując większe możliwości, takie jak zupełnie nowa architektura układu wyzwalania i najszybsza dostępna akwizycja sygnału. Wszystkie te funkcje są obsługiwane za pomocą interfejsu użytkownika zoptymalizowanego pod kątem ekranu dotykowego. Nowa rodzina wydajnych oscyloskopów R&S RTP oferuje również zachowanie integralności sygnału podczas pracy w trybie rzeczywistym, przy kompaktowych wymiarach przyrządu.

Układy dedykowane ASIC o wysokich parametrach

Dokładność pomiarów silnie zależy od wykorzystanych w torze sygnałowym komponentów, takich jak wzmacniacze, układy próbkujące i przetworniki analogowo-cyfrowe. Firma Rohde & Schwarz wykorzystała posiadane doświadczenie i wiedzę ekspercką, aby zaprojektować najlepszej jakości zintegrowane układy analogowe. Dla użytkowników oznacza to niskie szumy, szeroki zakres dynamiki pomiarów i niezwykle korzystną stabilność temperaturową.

Układy scalone zaprojektowane przez firmę Rohde & Schwarz

Najwyższej klasy wieloukładowe moduły

Rohde & Schwarz wykorzystuje wieloukładowe moduły, aby połączyć zalety rozmaitych technologii i zapewnić wyśrubowane parametry układów wejściowych. Komponentem o krytycznym znaczeniu, zarówno dla integralności sygnałowej, jak i wytrzymałości układu, jest rezystor terminujący. Został on wykonany przy użyciu autorskich technologii i przycięty laserowo, aby uzyskać precyzyjne dopasowanie wejścia.

Wieloukładowy moduł wejściowy R&S RTP

Największa wydajność przetwarzania dzięki układom ASIC

Wysoka szybkość akwizycji i przetwarzania pozwala na szybkie wykrywanie rzadkich problemów, a także zapewnia responsywność przyrządu podczas pracy. Układ dedykowany o wysokim stopniu integracji (ASIC) opracowany przez Rohde & Schwarz jest w stanie obsługiwać wiele procesów działających równolegle, co znacząco skraca czas martwy.

Układ ASIC Rohde & Schwarz odpowiedzialny za przetwarzanie sygnałów

De-embedding w czasie rzeczywistym i zaawansowane funkcje wyzwalania

Przyrząd R&S RTP zawiera wydajne komponenty odpowiedzialne za przetwarzanie umieszczone bezpośrednio za przetwornikami analogowo-cyfrowymi. W czasie rzeczywistym realizują one korekcję wpływu toru transmisyjnego między badanym urządzeniem. Unikalny cyfrowy system wyzwalania opracowany przez Rohde & Schwarz jest umieszczony za torem przetwarzania i pracuje w oparciu o te same skompensowane próbki z przetwornika. Użytkownicy dzięki temu mogą cieszyć się najwyższą szybkością akwizycji nawet wówczas, gdy de-embedding jest aktywny. Jednocześnie mogą obserwować precyzyjne wyzwalanie wydarzeniami w sygnale już po kompensacji – w całym paśmie pracy.

Płytka obsługująca de-embedding w czasie rzeczywistym i wyzwalanie R&S RTP

Cichy i kompaktowy

Platforma przyrządów R&S RTP została zaprojektowana pod kątem minimalnego miejsca zajmowanego na biurku oraz najniższego poziomu hałasu. W przyrządzie o wysokim stopniu integracji kluczowym zadaniem okazuje się zarządzanie zasilaniem. Projekt warstwy sprzętowej uwzględnia zaawansowane zarządzanie temperaturą i metody odprowadzania ciepła, jak też optymalizację przepływu powietrza. Dzięki temu użytkownicy stosujący przyrząd w laboratorium będą mogli cieszyć się z powodu jego kompaktowych wymiarów i cichej pracy.

Niezwykle kompaktowa konstrukcja R&S RTP

Dopracowany projekt panelu przedniego

Pojemnościowy ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości o przekątnej 12 cali został umieszczony w panelu przednim wykonanym z frezowanego aluminium. Wysoka jakość wykonania gwarantuje długi czas pracy przyrządu, a jednocześnie precyzję obsługi wyświetlacza również w pobliżu jego krawędzi. Wielokolorowe diody LED nad wejściami kanałów i w wielu innych miejscach panelu pomagają użytkownikom zrozumieć zasady obsługi oscyloskopu. Najważniejsze komponenty graficznego interfejsu opracowanego przez Rohde & Schwarz, takie jak prezentacja wielu diagramów oraz jednostek, stały się już standardem w branży.

Wysokiej jakości panel przedni R&S RTP

 Zapraszamy na kolejną część artykułu poświęconego zaawansowanym oscyloskopom Rohde & Schwarz z serii RTP: cześć druga.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze