Obsługa GPS L5 i Galileo E5 w symulatorze GNSS SMW200A Rohde & Schwarz

Od momentu wprowadzenia w roku 2017 model R&S SMW200A pozostaje pierwszym i jedynym wektorowym generatorem sygnałów ogólnego przeznaczenia, który można przekształcić w wysokiej klasy symulator sieci GNSS. Urządzenie to jest w stanie wewnętrznie symulować złożone interferencje środowiska równolegle z sygnałami systemów GNSS. To unikalne rozwiązanie testowe uzyskało niedawno nowe możliwości symulacji w zakresie częstotliwości L5/E5.

Współcześnie dostępnych jest coraz więcej odbiorników GNSS, które mogą odbierać sygnały na różnych częstotliwościach, na przykład w paśmie L1, L2 i L5. Ze względu na obsługę wielu częstotliwości i możliwość przetwarzania sygnałów z różnych systemów nawigacji, takich jak GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou, odbiorniki GNSS stają się coraz bardziej skomplikowane. Jednak rozwiązanie takie zapewnia użytkownikowi wyższą jakość usługi. Przetwarzanie wielu częstotliwości i wielu konstelacji nie tylko poprawia dokładność pozycjonowania, dostępność i stabilność usługi – jednocześnie sprawia, że nawigacja jest mniej wrażliwa na interferencje, zagłuszanie oraz spoofing.

Symulator systemów GNSS R&S SMW200A jest narzędziem pozwalającym sprawnie wykonywać testy i charakteryzację odbiorników GNSS obsługującym wiele konstelacji i wiele częstotliwości. Dzięki dodanej obsłudze sygnałów GPS L5 oraz Galileo E5 przyrząd R&S SMW200A jest w stanie realizować złożone i bardzo realistyczne scenariusze testowe obejmujące do 144 kanałów w pasmach częstotliwości GNSS L1, L2 oraz L5. Oprócz standardów GPS (L1/L2/L5), GLONASS (L1/L2), Galileo (E1/E5) oraz BeiDou (L1/L2) model R&S SMW200A potrafi również generować sygnały standardów QZSS oraz SBAS w paśmie L1. Wykorzystywane kanały można skierować do czterech wyjść RF i tym samym testować również systemy wieloantenowe.

Pomijając nowe możliwości symulacji GNSS, przyrząd R&S SMW200A pozostaje pierwszym i jedynym wektorowym generatorem sygnałów zdolnym tworzyć złożone scenariusze współpracy i  interferencji z wieloma źródłami zakłóceń. Sygnały GNSS, szumy i sygnały interferencji są generowane bezpośrednio w przyrządzie. Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowych, zewnętrznych źródeł sygnałów interferencji – dzięki temu można uzyskać małe i kompaktowe konfiguracje testowe.

Dodatkowe informacje o możliwościach R&S SMW200A są dostępne tutaj.

O autorze