Wideoprezentacja płytki Arduino MKR1300 z łącznością LoRa

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego możliwości płytki rozwojowej Arduino z modułem transmisji LoRa. Film demonstruje najważniejsze elementy płytki oraz przykład wykorzystania do wysyłania danych z czujnika na minikomputer Raspberry Pi.

Płytka jest częścią serii MKR – płytek Arduino z mikrokontrolerami ARM oraz modułami łączności bezprzewodowej (GSM, Sigfox, Wi-Fi, itd.). Najważniejszym elementem płytki jest 32-bitowy mikrokontroler Atmel SAMD21 z rdzeniem ARM Cortex-M0+, taktowany zegarem 48 MHz. Dysponuje on pamięcią Flash o pojemności 256 KB oraz pamięcią SRAM o pojemności 32 KB. Układ jest zasilany napięciem 3,3 V i nie można podawać na wejścia napięcia 5 V. Jako moduł łączności zastosowano układ CMWX1ZZABZ, produkowany przez firmę Murata. Pozwala on na transmisję w pasmach 433/866/915 MHz. Na płytce znajduje sie też złącze U.FL, do którego trzeba podłączyć zewnętrzną antenę, a także terminal do podłączenia baterii (2x AA lub 2xAAA).

Płytka ma podobne wymiary i wyprowadzenia co reszta modułów z serii Arduino MKR. Użytkownik może korzystać z do 8 pinów cyfrowych, 7 wejść analogowych 12-bitowych, 1 wyjścia analogowego 10-bitowego oraz 12 pinów PWM. Płytka ma też wyprowadzone interfejsy UART, SPI oraz I2C. Mikrokontroler może odbierać przerwania z 8 różnych wejść. Dzięki prostemu programowaniu w środowisku Arduino, zestaw pozwala na szybkie zaprojektowanie prototypu urządzenia IoT działającego w sieci LoRaWAN.

LoRa to standard komunikacji wąskopasmowej w paśmie ISM, który zdobywa coraz większą popularność w systemach IoT. Technologia ta pozwala na uzyskanie dużego zasięgu transmisji rządu kilku kilometrów oraz niskiego poboru mocy, kosztem niskiej przepływności bitowej. Można ją zastosować w sieciach LoRaWAN, gdzie dane z wielu małych, zasilanych bateryjnie urządzeń są zbierane przez bramkę dostępową, a następnie wysyłane do chmury.

Zestaw został udostępniony do testów przez firmę Farnell element14.

Więcej informacji

Link do produktu w sklepie Farnell element14

Informacje o płytce na stronie Arduino

Dokumentacja płytki

O autorze