Badanie przeprowadzone przez Farnell element14 wskazuje na rosnącą rolę sprzętu w procesie projektowania IoT

Farnell element14 opublikował wyniki nowych badań na temat Internetu Rzeczy. Potwierdzają one, że platformy sprzętowe stały się niezbędną częścią procesów projektowych już na wczesnym etapie. Pozwalają one inżynierom na szybkie i niedrogie testowanie swoich rozwiązań. Umożliwiają też szybkie przygotowanie pierwotnego prototypu, pokazującego że dany pomysł faktycznie może zostać zrealizowany.

Wyniki badania wyraźnie pokazują, że inżynierowie wykorzystują platformy sprzętowe do przyspieszenia projektowania i skrócenia czasu wprowadzania rozwiązania na rynek. Zgodnie z wynikami, 50% projektantów korzysta z komputerów jednopłytkowych, takich jak Raspberry Pi lub BagleBone Black. Są to gotowe, łatwe w użyciu platformy, przystosowane do systemów wbudowanych. Inni projektanci wskazali, że korzystają z samodzielnie przygotowanych platform (27%) lub dostarczonych przez producentów układów scalonych (19%).

Respondenci ankiety podali również, że preferują samodzielne projektowanie kompletnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa na drodze od urządzenia do chmury (58%). Bezpieczeństwo jest też wciąż na szczycie listy kwestii, które biorą pod uwagę projektanci (52%). Rozumieją oni jak ważne jest dobranie platformy IoT, która efektywnie, bezpiecznie i bez ponoszenia nadmiernych kosztów, będzie stanowić podstawę ich aplikacji IoT. Wolą obierać taką drogę, zamiast polegać na innych firmach, co mogłoby się wiązać z większymi kosztami działania i utrzymania aplikacji.

Podkreślono również potrzebę wspólnych standardów i zasad jako kluczową do przyspieszenia korzyści płynących z Internetu Rzeczy. Kwestie ważne dla projektantów to również współpraca urządzeń różnych producentów, standardy łączności, otwarte standardy i wspólne zasady prywatności.

Badanie pozwala także wnioskować, że szanse na rozwój w dziedzinie Internetu Rzeczy będą wciąż rosły. Kluczowe obszary, w jakich ankietowani spodziewają się wzrostu, obejmują automatykę domową, automatykę przemysłową, przemysłowe systemy sterowania, a także sztuczną inteligencję. Jako największe obszary, w których można spodziewać się korzyści, wskazano aplikacje profesjonalne i przemysłowe, w tym zastosowania operacyjne. Pozwolą one na zestawienie ze sobą danych z całego przedsiębiorstwa, by zoptymalizować zużycie zasobów, zredukować koszty i napędzić zyski.

Badanie przeprowadzono w okresie od września do listopada 2018 roku na 1042 respondentach z całej Europy, obu Ameryk oraz Azji i państw Pacyfiku. Pełne wyniki ankiety z dodatkowymi wnioskami na temat zastosowania języków programowania, typów metod komunikacji, komponentów sprzętowych, dostawców usług chmurowych i technologii sensorowych są dostępne pod adresem https://pl.farnell.com/global-iot-survey-2018.

O autorze