SEGGER wprowadza RAID5 do systemów wbudowanych

SEGGER wprowadził do swojej paczki emFile, umożliwiającej obsługę systemów plików w systemach wbudowanych, opcję RAID5 pozwalającą na maksymalizację integracji i niezawodności danych.

RAID5 umożliwia zachowanie integralności danych, dzięki dodatkowej warstwie zabezpieczeń przed błędami na szczycie warstwy CRC/korekcji błędów używanej przez podstawowy sterownik lub nośnik danych.

SEGGER emFile RAID5

Technologia wymaga podziału nośnika na kilka partycji. Na jednej z nich zapisywane są informacje o parzystości, co pozwala na odzyskanie danych w razie awarii partycji. Technologia może zostać użyta na każdym nośniku pamięci, natomiast dane parzystości mogą być zapisane na tym samym nośniku (na oddzielnej partycji) lub na innym nośniku.

Dodatek wykorzystuje tylko ok. 1 kB pamięci RAM oraz 3 kB pamięci Flash.

RAID5 jest dostępny jako dodatkowa opcja lub alternatywa do RAID1. Technologia RAID1 ma dobrą opinię na rynku, a jej przydatność wielokrotnie udowodniono. Natomiast jej wadą jest użycie 50% pojemności nośnika do celów ochrony danych. Zużycie nośnika przez RAID poziomu 5 jest konfigurowalne i wynosi typowo 5% lub mniej.

Implementacja w paczce emFile umożliwia użycie na nośnikach USB, a także w innych aplikacjach.

Więcej informacji o paczce emFile: https://www.segger.com/emfile.html

Więcej informacji o RAID5: https://www.segger.com/products/file-system/emfile/add-ons/raid-5/

Oficjalnym dystrybutorem produktów marki Segger w Polsce jest Kamami.pl

O autorze