Relacja z Wireless Day 2019

W dniach 3-6 czerwca JM elektronik, wraz z firmami Microchip, Kerlink oraz Thales, zorganizował serię szkoleń pod nazwą Wireless Day. Szkolenia miały miejsce kolejno w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Tematyka obejmowała głównie architektury sieci bezprzewodowych stosowanych w komunikacji między urządzeniami sieci IoT – LoRaWAN oraz NB-IoT. Portal Mikrokontroler.pl był patronem medialnym wydarzenia.

W tym roku zorganizowano już piątą edycję tego wydarzenia. Podczas każdej edycji organizatorzy skupiali się zarówno na przekazaniu wiedzy o architekturach sieci, jak i tej dotyczącej właściwości i wykorzystania modułów i produktów służących do zastosowania w sieciach IoT.

W świecie prężnie rozwijającego się internetu rzeczy, gdzie instalowane jest coraz więcej urządzeń zbierających rozmaite dane z otoczenia, niezbędne są również technologie pozwalające na transfer danych między urządzeniami (M2M). Takie technologie powinny charakteryzować się niskim poborem energii, dużym zasięgiem, a także odpornością na zakłócenia. Te systemy komunikacji są coraz szerzej wykorzystywane w systemach pomiarowych, automatyki oraz IoT. W związku z tym zdecydowanie warto mieć wiedzę na temat zasad działania tych sieci.

Podczas pierwszej części szkolenia odbyła się prezentacja układów bezprzewodowych z oferty firmy Microchip – czołowego producenta różnorodnych układów scalonych. Przedstawiono również protokół komunikacyjny MiWi. Jest to opracowany przez Microchip protokół działający w pasmach Sub-GHz i 2,4 GHz. Dzięki optymalizacji kodu możliwe jest zaimplementowanie węzła mesh nawet w mikrokontrolerach o niewielkich zasobach pamięci. Typowy węzeł wymaga jedynie 20 KB pamięci flash.

Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne. Polegały one na łączeniu się przez sieć LoRaWAN z serwerem The Things Network. W części warsztatowej wykorzystywano zestaw rozwojowy Microchip ATSAMR34 Xplained Pro (DM320111) z mikrokontrolerem SAM R34 zawierającym rdzeń ARM-Cortex-M0+, a także wbudowany transceiver LoRa. Podczas ćwiczeń można było prześledzić cały proces transferu danych z urządzenia do chmury – od komunikacji zestawu z bramką dostępową, przez wysyłanie wartości z czujnika temperatury na serwer, aż do parsowania i interpretacji przesłanych wartości. Zdecydowanie był to efektowny i pouczający przykład wykorzystania sieci IoT opartej o LoRaWAN.

Po przerwie odbyły się jeszcze trzy interesujące prezentacje. Pierwszą wygłosił inżynier z firmy JM elektronik, Sławomir Szczepaniec. Prezentacja dotyczyła tematyki „Power Solutions” – rozwiązań zasilania urządzeń IoT. Skupiała się przede wszystkim na wadach i zaletach rozmaitych typów akumulatorów, doborze odpowiedniego akumulatora do specyfiki aplikacji IoT, różnic w zasilaniu dla różnych typów komunikacji bezprzewodowej oraz estymacji czasu pracy baterii w urządzeniu. Ten wykład był zupełną nowością w programie imprezy i muszę przyznać, że był ciekawym uzupełnieniem przekazywanej wcześniej wiedzy o komunikacji bezprzewodowej w IoT.

Następnie przedstawiciele firmy Thales zaprezentowali swoją ofertę modułów bezprzewodowych, głównie z zakresu komunikacji GSM i NB-IoT. Firma Thales jest właścicielem popularnego producenta tego typu układów – firmy Gemalto. Przejęcie zostało zakończone w kwietniu 2019 roku. Podczas wykładu nie zabrakło ciekawostek na temat technologii 5G oraz NB-IoT.

Ostatnim punktem programu była prezentacja pokazująca tzw. Use cases – praktyczne przykłady użycia technologii bezprzewodowych w realnie istniejących rozwiązaniach. Podczas prezentacji wykorzystano też materiały oraz use cases przygotowane przez firmę Kerlink – producenta bramek dostępowych LoRaWAN.

Podsumowanie

Wireless Day to ciekawe wydarzenie przeznaczone dla profesjonalistów i hobbystów zainteresowanych internetem rzeczy i sposobami na połączenie urządzeń brzegowych z chmurą. Tego typu wydarzenia to doskonała okazja na poszerzenie swojej wiedzy w tych obszarach, a także poznanie przedstawicieli czołowych firm zajmujących się tą branżą. Spotkania w ramach Wireless Day tradycyjnie odznaczają się miłą, luźną atmosferą, a prowadzący zachęcają do zadawania pytań, co pozwala wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Naszym zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić kolejne edycje Wireless Day.

Patronem medialnym wydarzenia był portal Mikrokontroler.pl

O autorze