Niewielki laser podczerwony do zastosowań rozpoznawania w urządzeniach przenośnych w ofercie RS Components

RS Components wprowadził do oferty pierwszy produkt z rodziny produktów Bidos firmy Osram Opto Semiconductors. Urządzenie Bidos PLPVQ940A to kompaktowe, ekonomiczne i jednorodne źródło światła rozproszonego przeznaczone dla inżynierów projektujących systemy rozpoznawania twarzy w urządzeniach przenośnych.

Identyfikacja biometryczna jest bezpieczną, wygodną alternatywą dla zarządzania coraz bardziej złożonymi portfelami haseł. Wykorzystuje ona kamerę do rejestrowania wyjątkowych cech danej osoby – rysów twarzy, wzoru tęczówki lub układu żył w dłoni – które porównywane są z obrazami zapisanymi w systemie. Dopasowanie powoduje odblokowanie urządzenia.

Urządzenie Osram Bidos PLPVQ940A zostało zaprojektowane jako źródło światła do rozpoznawania twarzy. Oświetla ono twarz równomiernie, umożliwiając rejestrowanie wysokiej jakości obrazów w celu zapewnienia niezawodnej identyfikacji. Ponieważ wykorzystywane jest światło podczerwone, rejestrowany obraz nie podlega zniekształceniom spowodowanym oświetleniem otoczenia.

Laser VCSEL (laser o emisji powierzchniowej z pionową wnęką rezonansową) to źródło światła z monolitycznym rezonatorem laserowym, który emituje światło pionowo do powierzchni półprzewodnika, zapewniając spójne światło o ukierunkowanej emisji. Technologia VCSEL łączy w sobie wysoką gęstość mocy, jednorodne oświetlenie i prostą formę konwencjonalnej diody IRED (podczerwonej diody LED) o wąskiej szerokości widmowej i prędkości lasera. Rozbieżność wiązki jest mniejsza, montaż w urządzeniach docelowych jest łatwiejszy i bardziej ekonomiczny, a czułość długości fali na zmiany temperatury jest znacznie mniejsza niż w przypadku diody EEL (edge emitting laser). Zapewniona jest także wysoka wydajność połączenia ze światłowodem.

Urządzenie charakteryzuje się długością fali 940 nm, wydajnością do 27% i mocą wyjściową 300 mW (typowa szczytowa moc wyjściowa 600 mW). Ma formę elementu SMD o wymiarach 1,9 × 2,2 × 0,85 mm i zapewnia oświetlenie w zakresie 65° × 78°.

Model Osram Bidos PLPVQ940A jest obecnie dostępny w ofercie firmy RS w regionach EMEA oraz Azji i Pacyfiku.

O autorze