Moduł SoM 8Devices Habanero

Artykuł prezentuje moduł SoM Habanero produkcji 8Devices. Moduł jest oparty o układ Qualcomm IPQ-4019 i obsługuje komunikację Wi-Fi w pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Nowy moduł Habanero od 8DEVICES to SoM (ang. System on Module) z 4 rdzeniami Cortex-A7 i licznymi interfejsami. Umożliwiają one szybką i ekonomiczną realizację hubów IoT, bramek, routerów, a także punktów dostępu.

Habanero jest następcą modułu Jalapeno zawierającego układ SoC IPQ-4018, wyprodukowanego przez QUALCOMM. Nowy moduł Habanero bazuje na większej wersji tego układu – IPQ-4019, zapewniającej więcej interfejsów i większą przestrzeń adresowania pamięci. W konsekwencji oznacza to, że Habanero oferuje 512 MB pamięci RAM (DDR3@672 MHz) zamiast 256 MB, co miało miejsce w module Jalapeno. Co do pamięci Flash, 8Devices przyjęło nowe podejście. Zamiast korzystać ze stałej zintegrowanej pamięci NAND o wielkości 128 MB – jak w przypadku Jalapeno – postanowili zachować elastyczność tej pamięci za pomocą interfejsu równoległego. W ten sposób klient może samodzielnie ustalić pojemność pamięci swojej aplikacji za pomocą zewnętrznego nośnika NAND Flash. Dodatkowo, Habanero dysponuje zintegrowaną pamięcią NOR Flash o pojemności 32 MB, podczas gdy Jalapeno obsługuje jedynie 8 MB.

Szeroki wybór interfejsów w układzie IPQ-4019

Mimo, że układ IPQ-4018 oferuje 5 portów Gigabit Ethernet, tylko dwa z nich wykorzystano jako interfejsy na Jalapeno. W module Habanero projektanci postanowili udostępnić wszystkie 5 interfejsów, aby użytkownik miał dostęp do wszystkich portów 1000 Base-T. Zarówno Jalapeno, jak i Habanero obsługują interfejsy USB 3.0, USB 2.0, UART i I2S/TDM. Natomiast Habanero oferuje ponadto wiele dodatkowych interfejsów, takich jak PCIe 2.0, LCD, SDIO, eMMC, SPI, I2C i wiele wyprowadzeń GPIO.

W odniesieniu do architektury procesora i obsługiwanych standardów Wi-Fi, oba moduły mają te same funkcje. Oba oferują tryb true DBDC (ang. Dual-Band Dual Concurrent), co oznacza, że oba pasma częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz mogą być wykorzystywane jednocześnie. Fakt ten skutkuje maksymalną przepustowością danych wynoszącą 1,166 Gb/s: 866 Mb/s w paśmie 5 GHz (802.11ac, MIMO 2×2) i 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz (802.11n, MIMO 2×2). Aby przetwarzać dane przy tak wysokich prędkościach transmisji za pośrednictwem interfejsów bezprzewodowych i przewodowych, dostępne są dwa rdzenie Cortex-A7 służące jako procesory sieciowe, a także kolejne dwa do obsługi aplikacji. Wszystkie 4 rdzenie są taktowane z częstotliwością 700 MHz. Każdy z nich ma koprocesor NEON MPE, jednostkę FPU, a także liczne zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak bezpieczne uruchamianie i silniki kryptograficzne.

Habanero-I: moduł w wersji przemysłowej

Drugi wariant modułu jest wyposażony w układ IPQ-4029 w wersji Enterprise. Ma ona tę samą architekturę i interfejsy co IPQ-4019, a także oferuje następujące funkcjonalności:

  • Tryb sprzężenia zwrotnego do certyfikacji FIPS,
  • Kanały 5/10/20/40 MHz w paśmie 4,9 GHz,
  • Obsługa kompensacji temperaturowej wzmacniaczy nadajnika dla transmisji niskiej mocy,
  • Szczegółowa analiza spektralna

Jednak dla większości użytkowników najważniejszą cechą jest to, że IPQ-4029 jest jedynym układem w swojej rodzinie (Dakota), które obejmuje pełny zakres temperatur przemysłowych: od -40°C do 85°C. Zatem dostępna jest również wersja przemysłowa Habanero, mianowicie Habanero-I (I oznacza  z angielskiego ‘industrial’ – wersję przemysłową).

W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt:

André Ehlert
+49 89 1301 438 – 11
andre.ehlert@codico.com

O autorze