Magic Mirror – 13-calowy ekran dotykowy z wbudowanym Raspberry Pi

Artykuł prezentuje moduł Waveshare 13.3-inch Magic Mirror. Jest to wyświetlacz wykonany w technologii inteligentnego lustra z wbudowanym komputerem Raspberry Pi 3 A+. Pozwala na wykonanie efektownego systemu ekranu wyświetlającego informacje na tle odbicia lustrzanego.

Inteligentne lustro to rodzaj wyświetlacza, który odbija dochodzące do niego światło, a na tle odbicia może prezentować elementy graficzne, takie jak zegar, informacje o pogodzie, o najnowszych wydarzeniach itd. Dawniej to urządzenie pojawiało się tylko w filmach science-fiction, ale już od kilku lat, dzięki nowoczesnej technologii, inteligentne lustra pojawiły się na rynku. Dość prostym przykładem takiego rozwiązania jest urządzenie 13.3inch Magic Mirror z oferty firmy Waveshare.

Moduł Waveshare Magic Mirror

Magic Mirror dysponuje dużym dotykowym ekranem pojemnościowym o przekątnej 13,3 cala. Ekran pracuje w rozdzielczości HD – 1920 x 1080 pikseli. Matryca jest tak skonstruowana, że widać w niej odbicie przedmiotów znajdujących się przed nią, a jednocześnie może wyświetlać grafikę. Panel pojemnościowy zbudowany jest z wytrzymałego hartowanego szkła o twardości 6H i obsługuje do 10 punktów dotyku.

Ale moduł to nie tylko duży, wygodny wyświetlacz. Magiczne lustro zawiera także komputer sterujący – jest to minikomputer Raspberry Pi 3 A+, co sprawia, że produkt jest właściwie kompletnym komputerem panelowym. Jak wiadomo, Raspberry Pi 3 A+ jest wyposażone w procesor Broadcom BCM2837B0 z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53. Pojemność pamięci RAM wynosi 512 MB. Komputer dysponuje m.in. komunikacją Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet, USB itd.

Dzięki integracji minikomputera Raspberry Pi moduł zyskuje nie tylko na funkcjonalności. Dzięki wsparciu technicznemu i olbrzymiej społeczności skupionej wokół malinki, użytkownik modułu może

Platforma Raspberry Pi, oprócz wygodnej integracji systemu mikroprocesorowego w obudowie wyświetlacza, oferuje także wsparcie techniczne oraz dużą społeczność zainteresowaną platformą. Dzięki temu projektowanie aplikacji można w znacznym stopniu uprościć, a ewentualne problemy można rozwiązać szybko i efektywnie.

Na tylny panel wyświetlacza wyprowadzono także interfejsy minikomputera:

  • Ethernet,
  • 3 porty USB,
  • Port micro USB,
  • Slot na kartę microSD,
  • Audio Jack 3,5 mm,
  • Złącze zasilające na napięcie 12 V.

Moduł dysponuje także wbudowanymi głośnikami oraz mikrofonami MEMS. Zainstalowano dwa mikrofony i dwa głośniki, co pozwala na odbiór i odtwarzanie dźwięku w stereo.

Rysunek 1. Złącza modułu Magic Mirror

Akcesoria do Magic Mirror

W zestawie z wyświetlaczem Magic Mirror dostajemy również:

  • Dedykowany zasilacz 12 V / 1 A,
  • Kartę pamięci 16 GB z zainstalowanym systemem Raspbian specjalnie skonfigurowanym do pracy z Magic Mirror,
  • Czytnik kart pamięci USB,
  • Nóżkę umożliwiającą stabilne ustawienie modułu na płaskiej powierzchni.

Dołączona do zestawu nóżka pozwala na stabilne umieszczenie ekranu na stole, biurku lub innej powierzchni. Wyświetlacz w pozycji stojącej zaprezentowano na poniższym rysunku.

Rysunek 2. Magic Mirror w pozycji stojącej

Moduł można również przymocować na ścianie lub innej powierzchni pionowej. Służą do tego otwory montażowe M4 rozłożone w odstępach 75 x 75 mm.

Rysunek 3. Otwory montażowe na wyświetlaczu Magic Mirror

Wyświetlacz może pracować zarówno w orientacji pionowej, jak i w poziomej.

Oprogramowanie

Producent modułu przygotował specjalną dystrybucję systemu Raspbian przygotowaną do obsługi inteligentnego lustra. Została ona dołączona do zestawu na gotowej do pracy karcie pamięci microSD. Dystrybucja dostępna jest również do pobrania na stronie: https://1drv.ms/u/s!AjQhuE4TeXmAltNPYioynEHlEMVpoQ?e=Dl5REk

Wbudowane mikrofony i głośniki umożliwiają wyposażenie inteligentnego lustra w systemy rozpoznawania mowy. Magic Mirror obsługuje m.in. system rozpoznawania słów kluczowych Snowboy, Google Assistant w języku angielskim oraz system iFLYTEK w języku chińskim.

Informacje o oprogramowaniu oraz instrukcja konfiguracji systemu Raspbian do wygodnej współpracy z inteligentnym lustrem można znaleźć na stronie wiki producenta: https://www.waveshare.com/wiki/13.3inch_Magic_Mirror

Dokumentację oprogramowania graficznego oraz instrukcja tworzenia i konfiguracji modułów graficznych dla inteligentnego lustra można znaleźć na stronie: https://docs.magicmirror.builders/

Moduł Waveshare 13.3inch Magic Mirror jest dostępny w ofercie Kamami.pl.

O autorze