Arduino & Raspberry Pi Day 2020 – podsumowanie

21 czerwca odbyła się kolejna edycja Arduino & Raspberry Pi Day. Tym razem z powodu sytuacji epidemiologicznej nie w Katowicach a online, co okazało się nie lada wyzwaniem. Warsztaty, prelekcje oraz konkurs odbyły się przez internet. Wszystko było streamowane za pomocą platform Facebook oraz YouTube. Całe nagranie można zobaczyć na kanale Inżynier Domu.

Wydarzenie było przeznaczone zarówno dla osób, które nigdy jeszcze nie słyszały o Arduino i Raspberry Pi i chciały poznać te platformy, jak i pasjonatów, którzy chcieli zgłębić i przekazywać wiedzę o tych platformach.

Prelekcje

Ważnym elementem tego wydarzenia są prelekcje. Nie mogło ich zabraknąć i w tej edycji. Kolejno pojawiały się tematy:

 • Raspberry Pi jako platforma domowej automatyki (Dariusz Zieliński).
 • LoRaWAN + Platforma Signomix (Otwarta Sieć Rzeczy).
 • Bezprzewodowo na baterie. Technologie komunikacji z niskim poborem prądu (Maciej Michna).
 • Sterowanie Raspberry Pi za pomocą IR – zastosowanie w komercyjnym projekcie (Miłosz Rząsa).
 • Jak zacząć z STM32, znając Arduino (Mateusz Salamon).
 • Komunikacja między robotami (Patryk Mądry).
 • Druk 3D – odpowiedzi na trudne pytania (AddMan).
 • Od Arduino do kosmicznego startupu (Frostex).
 • Budowa i oprogramowanie robota Sumo (Sii Team Sumo).

Podczas streamu oglądający mogli zadawać na bieżąco pytania na czacie. Prelegenci bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusjach.

W ograniczonej formie względem wydarzenia stacjonarnego odbyły się także warsztaty. Równolegle do trwających prelekcji i także przez YouTube zajęcia prowadziła Akademia Elektroniki. Uczestnicy zadawali pytania na czacie i rozwiązywali problemy wraz z prowadzącym. W efekcie prac postawały gry oparte na Arduino.

Po zmianie formy, udało się także dopasować konkurs do nowych realiów. Uczestnicy musieli nadesłać opisy swoich projektów zawierających Arduino lub Raspberry Pi, a następnie po zakwalifikowaniu nagrać krótki materiał wideo. Normalnie projekty pojawiłby się na miejscu, gdzie odbywałoby się wydarzenie. Wideo było jedyną możliwością, aby sprawdzić ich oryginalność i podzielić się prezentacją z widzami. Łącznie na wydarzeniu pojawiły się 32 prace, 25 w kategorii Arduino i 7 w Raspberry Pi. Twórcy naprawdę dali z siebie bardzo dużo. Projekty można zobaczyć na stronie: http://www.inzynierdomu.pl/arduino-raspberry-pi-day-projekty-konkursowe/

Nagrodami w konkursie była masa płytek, modułów, narzędzi oraz innych materiałów przydatnych chyba dla każdego projektanta. Całą listę można znaleźć na stronie http://www.inzynierdomu.pl/arduino-raspberry-pi-day-2020. W każdej z kategorii przyznano po 3 nagrody oraz dodatkowo wśród wszystkich projektów została nagrodzona praca wyróżniająca się pod względem wykorzystania druku 3D. W trakcie wydarzenia działał także formularz, w którym głosy oddawali widzowie. Na podstawie wyników wyłoniono laureatkę nagrody publiczności.

Oto lista laureatów nagród:

Kategoria Raspberry Pi:

 • I miejsce: Jan Rzepiszczak – ANANSI.
 • II miejsce: Maciej Nowak, Marcin Drobik, Tomasz Martyniak – Bojlator 2000.
 • III miejsce: Koło Naukowe Integra – Zebulon.

Kategoria Arduino:

 • I miejsce: Natalia Nienartowicz – Zdalnie sterowane ramię robotyczne.
 • II miejsce: Marcin Mika – Tuba Rubensa.
 • III miejsce: Zespół RODEO – Radioteleskop.

Nagroda specjalna w kategorii druk 3D:

Albert Mazur – Remix robota Otto.

Nagroda Publiczności:

Natalia Nienartowicz – Zdalnie sterowane ramię robotyczne.

Głównym organizatorem, jak i moderatorem całego wydarzenia był Inżynier Domu – Szymon Markiewicz.

Więcej informacji o organizacji wydarzenia oraz odczucia głównego organizatora można przeczytać na stronie http://www.inzynierdomu.pl/arduino-raspberry-pi-2020/

Patronem medialnym wydarzenia był portal Mikrokontroler.pl

O autorze