Przenośna konsola Odroid GO Advance

Komputery jednopłytkowe coraz częściej są stosowane do celów rozrywkowych. Oczywistą opcją w tym przypadku jest wykonanie domowego centrum multimedialnego, gdyż większość komputerów ma wyjścia audio, wideo, możliwość podłączenia do sieci, a także wystarczająco dużo mocy obliczeniowej, by bez problemu poradzić sobie z dekodowaniem filmów.

Natomiast drugim najpopularniejszym zastosowaniem w rozrywce jest stworzenie wszechstronnego emulatora konsol do gier. Na platformie Raspberry Pi jest to obecne właściwie od początku komputerów, .m.in. dzięki projektowi Retro Pie. Ale historia konsol do gier to nie tylko historia urządzeń stacjonarnych. Urządzenia takie jak GameBoy czy PSP zdobyły olbrzymią popularność właśnie dlatego, że były przenośne. Czy można więc znaleźć na rynku komputery umożliwiające wydajną i wszechstronną emulację konsol do gier, a jednocześnie wygodny format umożliwiający zabranie urządzenia w podróż?

Naprzeciw tej potrzebie wyszła firma Hardkernel znana już z rodziny komputerów Odroid. Już jakiś czas temu do oferty trafiło urządzenie Odroid GO oparty na układzie ESP32. Teraz otrzymaliśmy urządzenie Odroid GO Advance z mocniejszym układem SoC RockChip RK3326. Umożliwia on lepszą wydajność i bardziej stabilne działanie emulatorów.

Rys. 1. Odroid GO Advance

Odroid GO Advance

Procesor wyposażono w cztery rdzenie ARM Cortex-A35 o taktowaniu 1,3 GHz. Komputer dysponuje pamięcią RAM DDR3L o pojemności 1 GB. Na płycie głównej zamontowano także złącze zasilania USB-C, złącze USB 2.0 typu A, 10-pinowy port rozszerzeń z wyprowadzonymi interfejsami UART i I2C, slot na kartę microSD, złącze audio Jack, a także moduł Wi-Fi ESP32. Dodatkowo płytka zawiera złącza przeznaczone do podłączenia elementów dodatkowych dołączonych do zestawu, tj. ekranu LCD, baterii, głośnika oraz joysticka.

Jakiś czas temu firma Hardkernel unowocześniła urządzenie i oznaczyła je jako Odroid GO Advance Black Edition. W porównaniu z poprzednią wersją wprowadzono kilka usprawnień. Przede wszystkim wprowadzono zasilanie za pomocą złącza USB-C. Poza tym zamontowano moduł Wi-Fi ESP-WROOM-S2, za pomocą którego można np. bezprzewodowo transferować pliki ROM z grami. Zgodnie z uwagami użytkowników dodano także dwa dodatkowe przyciski na górze urządzenia: L2 oraz R2. Na koniec – obudowa jest dostępna w dwóch kolorach, przezroczystym oraz czarnym.

Rys. 2. Płyta główna Odroid GO-Advance

Odroid GO-Advance jest sprzedawany w zestawie do samodzielnego zmontowania. Zestaw, oprócz płyty głównej, zawiera więc wszystkie niezbędne elementy służące do pełnego montażu urządzenia. Te elementy to obudowa, przyciski, bateria, ekran LCD o rozdzielczości 320 x 480, joystick analogowy oraz głośnik. Zestaw zawiera także wszystkie niezbędne elementy montażowe (śrubki, naklejki), a także śrubokręt – jednym słowem absolutnie wszystko, co potrzebne do zmontowania konsoli.

Rys. 3. Zestaw elementów urządzenia Odroid GO Advance

Urządzenie obsługuje m.in. emulatory konsol

  • Atari 2600
  • Game Boy
  • Game Boy Advance
  • Master System
  • Mega Drive
  • NES
  • PSX
  • SNES
  • PSP

O autorze