Nowa wersja środowiska Segger Embedded Studio V5

Segger opublikował nową wersję środowiska Embedded Studio V5 dla procesorów ARM. Do środowiska dołączono są m.in. kompilator, linker, bibliotekę uruchomieniową, a także bibliotekę do obsługi obliczeń zmiennoprzecinkowych. Wszystkie komponenty zaprojektowano od podstaw do efektywnej pracy w systemach wbudowanych oraz generacji kodu o jak najmniejszym rozmiarze.

Segger Embedded StudioKod programu obsługującego mruganie diody LED („blinky”) na typowym mikrokontrolerze z rdzeniem ARM Cortex-M można napisać w języku C lub C++ w taki sposób, że jego całkowity rozmiar ma poniżej 100 bajtów. Wyjście na terminal (printf) może być obsługiwany w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem interfejsu RTT, SWO lub semihostingu. Pozwala to standardowemu programowi „Hello World” na utrzymanie rozmiaru kodu nie większego niż kilkaset bajtów.

Podobnie jak narzędzia SystemView lub Ozone, środowisko Segger Embedded Studio jest dostępne na systemy Windows, Linux oraz MacOS.

Segger Embedded Studio jest bezpłatne dla projektów edukacyjnych i niekomercyjnych.

Więcej informacji oraz możliwość pobrania na stronie: https://www.segger.com/products/development-tools/embedded-studio/

Artykuł o tym, jak opracować kod mrugający diodą LED mniejszy niż 100 B za pomocą Embedded Studio można przeczytać na stronie: https://blog.segger.com/every-byte-counts-the-100-byte-blinky-challenge/

O autorze