Odroid N2+: minikomputer z procesorem Amlogic S922X

Komputer jednopłytkowy Odroid N2+ to bezpośredni następca dobrze przyjętego na rynku modelu N2. W stosunku do poprzedniej wersji poprawiono kilka detali, ale sama koncepcja pozostała niezmieniona. Na rynku minikomputerów Odroid N2+ wyróżnia się przede wszystkim dużą wydajnością oraz dobrym stosunkiem jakości do ceny.Odroid N2+

Pandemia koronawirusa miała wpływ również na rynek elektroniki. Ze względu na problemy z dostawą elementów, firma Hardkernel na pewien okres czasu wstrzymała dostawę swoich najpopularniejszych produktów. Tym niemniej producent nie zasypiał gruszek w popiele i w okresie zastoju skupił się na korekcie i rozwoju komputerów, co zaowocowało wydaniem poprawionych wersji kilku urządzeń. Przykładem tego typu udanych modyfikacji jest omawiany już na łamach portalu Odroid H2+, który w stosunku do poprzednika oferuje m.in. nowszą wersję procesora, a także interfejs Ethernet o prędkości aż 2,5 Gbit (oryginalnie „tylko” 1 Gbit).

Nowości w Odroidzie N2+

W przypadku Odroida N2+ również zdecydowano się na rozwój względem poprzedniej wersji urządzenia. Przede wszystkim zastosowano układ SoC Amlogic S922X o ulepszonej budowie. Najnowsza rewizja (Rev-C) układu umożliwia osiągnięcie taktowania 2,2 GHz dla rdzeni Cortex-A73 (w Odroidzie N2: 1,8 GHz) oraz 2,0 GHz dla rdzeni Cortex-A53 (poprzednio 1,9 GHz). Producent podaje, że poprawa wydajności względem poprzedniej wersji sięga aż 22%.

Odroid N2+ schamat blokowyRys. 1. Schemat blokowy Odroida N2+

Kolejną zmianą w stosunku do Odroida N2 jest nowy radiator. W poprzedniej wersji produktu pod płytką komputera umieszczono duży metalowy radiator, który stanowi niejako obudowę i podstawkę urządzenia. W Odroidzie N2+ zastosowano ten sam patent, ale radiator jest mniejszy i cieńszy. Pozwala to na zmniejszenie całkowitej wysokości urządzania o ok. 5 mm. Porównanie obu komputerów obejrzysz na poniższym rysunku.

Odroid N2+ porównanie rozmiarówRys. 2. W Odroidzie N2+ zastosowano niższy radiator niż w Odroidzie N2

Ostatnią różnicą jest zastosowanie gniazda na baterię RTC CR2032 podtrzymującą ustawienia oraz zegar urządzenia. W poprzedniej wersji komputera również istniała możliwość dołączenia baterii, ale na płytce zainstalowano tylko złącze JST, do którego trzeba było podłączyć baterię z dolutowanymi przewodami. Obecne rozwiązanie jest moim zdaniem zdecydowanie wygodniejsze.

Odroid N2+ złącze bateriiRys. 3. Złącze na baterię RTC na płytce Odroid N2+

Właściwości komputera Odroid N2+

Jak już wspomniano, sercem komputera Odroid N2+ jest układ SoC Amlogic S922X. Procesor oferuje aż sześć rdzeni obliczeniowych, z czego cztery to ARM Cortex-A73, natomiast dwa pozostałe to ARM Cortex-A53. Dodatkowo, w układzie zawarto koprocesor graficzny Mali-G52, a także m.in. silnik kryptograficzny.

Komputer Odroid N2+ jest dostępny w dwóch wersjach różniących się pojemnością pamięci RAM. W jednej wersji pamięć RAM ma pojemność 2 GB, natomiast w drugiej wersji pojemność pamięci RAM wynosi 4 GB.

Na płytce zamontowano również szeroki zakres interfejsów komunikacyjnych. Przede wszystkim są to aż cztery porty USB w wersji 3.0, a także jeden port microUSB OTG 2.0, który może pracować w trybie Host oraz Device (nie może służyć jako wejście zasilania). Dodatkowo, złącze RJ-45 pozwala połączyć się z siecią przewodową Ethernet z maksymalną przepustowością aż 1 Gbit. Odroid N2+ nie dysponuje co prawda wbudowanym modułem obsługi komunikacji bezprzewodowej, ale bez problemu współpracuje z kartami sieciowymi USB, również tymi oferowanymi przez producenta.

Do podłączenia monitora do komputera służy tradycyjne złącze HDMI. Pozwala ono na przesyłanie obrazu i dźwięku w standardzie HDMI 2.0, który pozwala na osiągnięcie rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 60 fps oraz obsługę dodatkowych funkcji, m.in. HDR, CEC, EDID. Oczywiście, podłączenie monitora za pomocą przewodu obsługujących starsze wersje standardu nie stanowi problemu. Oprócz tego na płytce zamontowano złącze Jack 3,5 mm, które umożliwia przesyłanie sygnału Composite Video, a także stereofonicznego audio.

Pamięci masowe

Jako pamięć masową do przechowywania danych oraz systemu operacyjnego można użyć standardowej karty microSD. Na komputerze zainstalowano charakterystyczny slot na karty pamięci, znany już użytkownikom innych urządzeń producenta, np. Odroida C2 lub Odroida C4. Również standardem w tej rodzinie komputerów jest umieszczanie złącza na pamięć eMMC. Może ona również służyć do przechowywania danych oraz systemu operacyjnego, a dodatkowo jest szybsza i bardziej niezawodna. Producent komputerów oferuje pamięci eMMC z wgranym już systemem operacyjnym w pojemnościach od 8 GB do 64 GB.

Odroid N2+ slot na kartę pamięciRys. 4. Złącze na karty microSD na komputerze Odroid N2+

Złącze rozszerzeń

Komputer zawiera również 40-pinowe złącze rozszerzeń o formacie podobnym do tego z Raspberry Pi. Na złącze wyprowadzono m.in. interfejsy SPI, UART, I2C, wejścia 10-bitowego przetwornika analogowo-cyfrowego, a także 25 standardowych wejść/wyjść (GPIO). Warto pamiętać, że wszystkie porty cyfrowe operują na napięciu 3,3 V, natomiast przetwornik ADC przyjmuje napięcia jedynie do 1,8 V. Pełny rozkład wyprowadzeń możesz obejrzeć na poniższym rysunku.

Odroid N2+ port rozszerzeńRys. 5. Rozkład wyprowadzeń złącza rozszerzeń Odroida N2+

Na płytce komputera umieszczono również port UART umożliwiający podpięcie się do konsoli systemu oraz odbiornik podczerwieni, co również też jest już standardem w Odroidach. Do zasilania komputera służy okrągłe złącze DC o wymiarach 5,5 x 2,1 mm, z dodatnim biegunem od wewnątrz portu. Zakres napięcia zasilającego wynosi od 7,5 V do 18 V, a zasilacz powinien być w stanie dostarczyć do urządzenia ok. 25 W mocy. Producent zaleca użycie zasilacza o napięciu znamionowym 12 V i wydajności 2 A. Warto zwrócić uwagę, że komputer nie pozwala na zasilanie za pomocą portu microUSB.

Jak już wspomniałem płytka komputera jest zamontowana na słusznych rozmiarów radiatorze. Mimo, że jest on bardzo pomocny przy odprowadzaniu ciepła podczas zwykłego użytkowania systemu, to przy dużych obciążeniach może być niewystarczający. W związku z tym producent umożliwił montaż oraz podłączenie wentylatora o wymiarach 80 x 80 mm.

Rozkład elementów płytki

Dokładny rozkład elementów płytki możesz zobaczyć na rysunku 6 oraz w tabeli 1.

Odroid N2+ rozkład elementówRys. 6. Rozkład elementów płytki Odroid N2+

 

Tabela 1. Opis elementów płytki Odroid N2+

A. Procesor Amlogic S922X J. Pamięć Flash SPI
B. Pamięć RAM DDR4 K. Przełącznik wyboru trybu Boot SPI
C. Złącze Ethernet RJ45 L. Złącze pamięci eMMC
D. Port HDMI 2.0 M. Gniazdo kart MicroSD
E. 4 x złącze USB 3.0 N. Odbiornik IR
F. Systemowe diody LED O. Gniazdo baterii RTC CR2032
G. Złącze zasilania DC P. Złącze wentylatora
H. Wyjście AV Q. Złącze GPIO 40-pin
I. Złącze Micro USB 2.0 OTG R. Gniazdo UART (Debug)

Systemy operacyjne

Na komputerze Odroid N2+ można obsługiwać za pomocą systemu Linux. Producent przygotował dystrybucję Ubuntu w najnowszej wersji 20.04 LTS. Urządzenie obsługuje także system Android w wersji 9 Pie, co będzie gratką dla wielu użytkowników. Dostępne są również obrazy systemów przygotowane przez zewnętrzne firmy, takie jak Debian, Armbian czy DietPi. Wszystkie systemy można pobrać ze strony Wiki Odroid i zainstalować na karcie pamięci w standardowy sposób (np. za pomocą programu BalenaEtcher).

Podsumowanie

Odroid N2+ to udane rozwinięcie koncepcji stojącej za Odroidem N2. Jest to komputer wyróżniający się na rynku wysoką wydajnością, dzięki zastosowaniu aż sześciordzeniowego układu SoC Amlogic S922X. Zawiera także wszystkie niezbędne złącza komunikacyjne, łącznie z szybkimi interfejsami USB 3.0 oraz Gigabit Ethernet. Odroid N2+ może być idealną bazą np. do budowy domowych centrów multimedialnych.

Odroid N2+ z pamięcią RAM 2 GB oraz pamięcią 4 GB jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze