Odroid H2+: niewielki komputer z procesorem Intel Celeron

Firma Hardkernel w ostatnim czasie przeprowadziła prawdziwą ofensywę nowych produktów. W ciągu dosłownie kilku miesięcy na rynku pojawiły się takie urządzenia jak Odroid C4 czyli nowa odsłona niezwykle popularnej serii C, a także odświeżona wersja konsoli Odroid Go Advance oznaczona jako Black Edition. Kolejną nowością z oferty Hardkernel jaką mamy przyjemność przedstawić jest komputer Odroid H2+, który jest z kolei odświeżoną wersją Odroida H2.

Odroid H2+ z procesorem Intel Celeron J4115

Nowy minikomputer jest wyjątkowo interesującym rozwiązaniem. Znakomita większość komputerów jednopłytkowych zawiera jeden z wielu dostępnych na rynku mikroprocesorów z rdzeniami z rodziny ARM Cortex-A. Natomiast w tym przypadku mamy do dyspozycji układ Intel Celeron J4115, a więc procesor w architekturze x64. Jest więc to rozwiązanie rzadko spotykane w tak małych urządzeniach.

Procesor Celeron J4115 to 64-bitowy układ dysponujący czterema rdzeniami. Został wykonany w technologii 14 nm. Maksymalne taktowanie układu wynosi aż 2,5 GHz, natomiast moc znamionowa (TDP) wynosi 10 W. Procesor dysponuje pamięcią Cache o pojemności 4 MB. Układ ma też wbudowaną zintegrowaną kartę graficzną UHD Graphics 600.

Różnice w stosunku do Odroida H2

Komputer Odroid H2+ to odświeżona wersja Odroida H2. Większość funkcji komputera pozostała taka sama. Jedną z najważniejszych różnic jest zastosowanie właśnie nowszej wersji procesora. W poprzedniej wersji urządzenia zastosowano bowiem układ Celeron J4105. Nowy procesor charakteryzuje się poprawioną wydajnością oraz szybszą znamionową częstotliwością taktowania. Drugą ważną różnicą między modelami jest nowy układ obsługujący komunikację Ethernet. Tym razem jest to chip RTL8125, który pozwala na transfer danych z szybkością aż 2,5 Gbps. Podobnie jak w komputerze Odroid H2, tu również mamy do dyspozycji aż 2 porty Ethernet.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to sam komputer nie zawiera wbudowanej pamięci. Zawiera natomiast dwa sloty SO-DIMM na pamięci RAM DDR4. Urządzenie obsługuje pamięć o pojemności do 32 GB, a maksymalna prędkość transmisji wynosi 2400 MT/s. Bardzo ważny jest fakt, że komputer nie obsługuje pamięci typu DDR3.

Producent przewidział kilka możliwości współpracy z pamięcią masową do przechowywania danych. Pierwszą z nich jest pamięć eMMC, z której można ładować system operacyjny. Dostępne są pamięci eMMC z już nagranym systemem o pojemnościach 32 GB oraz 64 GB. Drugą opcją jest podłączenie dysku przez interfejs SATA. Odroid H2+ zawiera dwa złącza SATA3 dysponujące szybkością transferu 6 Gb/s. Ostatnią, ale nie mniej interesującą propozycją jest gniazdo M.2, za pomocą którego można zainstalować w komputerze dysk M.2 NVMe. Złącze wykorzystuje magistralę PCIe 2.0 x4 i obsługuje karty w standardzie NGFF-2280. Komputer Odroid H2+ nie obsługuje dysków typu M.2 SATA SSD.

Odroid H2+Rys. 1. Odroid H2+ od spodu – widoczne złącza SO-DIMM oraz slot na dysk M.2

Interfejsy multimedialne

Odroid H2+ zawiera dwa złącza, do których można podłączyć monitory. Są to HDMI w wersji 2.0 oraz DisplayPort 1.2. Oba interfejsy umożliwiają przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Obu również można używać jednocześnie i w ten sposób podłączyć dwa wyświetlacze. Jeśli chodzi o obsługę audio, to urządzenie dysponuje dwoma standardowymi złączami Jack 3,5 mm, służącymi jako analogowe wejście oraz wyjście. Dodatkowo Na płytce znalazło się wyjście S/PDIF. Ten interfejs obsługiwany jest przez kodek ALC662 zgodny ze standardem HDA.

Odroid H2+Rys. 2. Odroid H2+ z boku – widoczne m.in. porty Ethernet, USB, audio i wideo

Oprócz interfejsów multimedialnych oraz tych służących do podłączenia różnego rodzaju pamięci, komputer wyposażono w cztery porty USB typu A. Dwa z nich są w standardzie 2.0 natomiast dwa pozostałe – 3.0. Dodatkowo komputer dysponuje złączem rozszerzeń, na które wyprowadzono interfejsy komunikacyjne. Złącze ma 24 piny. Jest to złącze szpilkowe o rastrze 2,54 mm. Jest to interesujący dodatek do sprzętu, który ma specyfikację raczej pasującą do małego komputera desktopowego.

Odroid H2+Rys. 3. Odroid H2+ z góry – widoczne m.in. złącza SATA oraz GPIO

Złącze GPIO

Na złącze rozszerzeń wyprowadzono standardowe interfejsy komunikacyjne: UART (x2) oraz I2C. Są też piny połączone z masa układu oraz napięciami 5 V i 3,3 V. Jedno z wyprowadzeń może służyć jako wejście zewnętrznego przycisku zasilania – jest to przydatne, gdy chcemy skorzystać z obudowy. Na złączu jest też obecny port USB 2.0. Ostatnim interfejsem jest HDMI CEC, który w największym skrócie może służyć do komunikacji między urządzeniami HDMI. Aby korzystać z tego interfejsu należy jednak zaopatrzyć się w osobny adapter. Napięcie poziomu logicznego dla wyprowadzeń złącza wynosi 3,3 V.

Odroid H2+Rys. 4. Rozkład wyprowadzeń złącza GPIO komputera Odroid H2+

Komputer ma zamontowane chłodzenie pasywnie w postaci dużego radiatora zamontowanego na procesorze. Dla użytkowników, którzy jednak chcą skorzystać z chłodzenia aktywnego, na płytce zamontowano 4-pinowe złącze służące do podłączenia i sterowania wentylatora. Złącze zasilania urządzenia to złącze DC o wymiarach 5,5 x 2,1 mm z dodatnim biegunem w środku. Urządzenie może być zasilanie napięciem z zakresu od 14 V do 20 V. Producent zaleca użycie zasilacza o napięciu 15 V i wydajności prądowej 4 A.

W zestawie z komputerem znajduje się skrócona instrukcja, a także bateria do podtrzymywania ustawień BIOSu oraz zegara RTC.

Odroid H2+Rys. 5. Bateria zawarta w zestawie z Odroidem H2+

O autorze