Obsługa przystawek pomiarowych Digilent na Raspberry Pi 4 B

Digilent już od kilku lat ma w swojej ofercie przenośne przyrządy pomiarowe podłączane do komputera za pomocą USB. Są to m.in. Analog Discovery 2 wyposażony w oscyloskop, generator funkcyjny, analizator logiczny, woltomierz itp., a także Digital Discovery czyli analizator logiczny i generator przebiegów cyfrowych. Urządzenia te pozwalają uzyskać pełnię możliwości systemu pomiarowego, a dzięki małym rozmiarom i możliwości podłączenia do laptopa umożliwiają zabranie kompletnego stanowiska pomiarowe właściwie wszędzie.

Do obsługi przystawek pomiarowych Digilent służy oprogramowanie WaveForms. Pozwala ono na obsługę wszystkich modułów pomiarowych zawartych w urządzeniu. Umożliwia więc generację sygnałów, wyświetlenie przebiegów czy też analizę danych przesyłanych przez magistralę cyfrową itd. Digilent udostępnia także pakiet WaveForms SDK, który pozwala na pisanie własnych aplikacji w oparciu o API oprogramowania. To z kolei umożliwia m.in. automatyzację pomiarów lub pobieranie wyników do dalszej obróbki w innym programie. Przyrządami Digilent można też sterować ze środowiska NI LabView, tak jak zaprezentowaliśmy to niedawno w artykule „Oprogramowanie NI LabVIEW i przenośne urządzenia testowo-pomiarowe Digilent”.

WaveForms na procesorach ARM

Środowisko jest dostępne na systemy Windows, Linux oraz Mac OS X. Pozwala to na obsługę przyrządów Digilent właściwie na każdym komputerze PC i laptopie. Ale Digilent nie poprzestaje na tym i WaveForms dostępne jest także dla urządzeń z systemem Linux i procesorem ARM. Umożliwia to więc zaprojektowanie pełnej platformy pomiarowej w oparciu o przyrząd pomiarowy oraz komputer jednopłytkowy, taki jak Zybo, BeagleBone Black czy Orange Pi. To z kolei pozwala na prostszą automatyzację pomiarów, możliwość przeprowadzania długotrwałych testów oraz zdalny dostęp do platformy.

Niestety, jeszcze niedawno praca na najpopularniejszych minikomputerach, czyli Raspberry Pi obarczona była błędami w komunikacji obu urządzeń wynikającymi z problemów ze sterownikiem USB malinki. Jednak wraz z premierą Raspberry Pi 4 sytuacja uległa zmianie i teraz użytkownicy przystawek takich jak Analog Discovery 2 mogą bez problemu pracować na malinkach. W dalszej części artykułu opiszemy instalację oprogramowania na Raspberry Pi oraz prosty przykład użycia Analog Discovery do wykonania pomiarów.

Instalacja WaveForms na Raspberry Pi

Po uruchomieniu minikomputera z zainstalowanym systemem Raspberry Pi OS (dawniej Raspbian) należy pobrać oprogramowanie WaveForms ze strony producenta. Należy pobrać wersję Linux ARM 32-bit .deb, to znaczy przeznaczoną do systemów Linux na 32-bitowej architekturze ARM – dokładnie takiej jaką ma Raspberry Pi.

Następnie należy pobrać środowisko uruchomieniowe Adept Runtime 2. Środowisko pozwala na komunikację z przyrządami i płytkami Digilent, a także z układami programowalnymi Xilinx. Plik instalacyjny można pobrać ze strony Digilenta. Przygotowano specjalną wersję dla malinki – Linux ARM-Raspberry Pi – i właśnie tą wersję należy użyć.

Aby zainstalować środowisko należy uruchomić pliki instalacyjne .deb. Najpierw należy zainstalować środowisko Adept – bez tego niemożliwa będzie instalacja WaveForms. Aby zainstalować pakiety należy wejść do folderu, w którym znajdują się pliki (domyślnie /home/pi/Downloads) i dwukrotnie kliknąć plik do instalacji.

Pliki można też zainstalować z poziomu konsoli. Trzeba w tym celu wykorzystać instalator pakietów dpkg. Aby zainstalować pakiety należy wejść do folderu z plikami za pomocą polecenia cd, a następnie wykonać następujące komendy:

Po instalacji środowisko można uruchomić z menu aplikacji, z zakładki „Nauka”. Natomiast, aby uruchomić WaveForms z terminala, trzeba wykonać komendę waveforms.

Prosty przykład wykorzystania Analog Discovery 2 z WaveForms na Raspberry Pi

Aby teraz sprawdzić czy wszystko jest w porządku i na żadnym etapie współpracy nie występują błędy, zestawmy prosty układ pomiarowy i sprawdźmy czy działa on zgodnie z założeniami. Otóż w tym punkcie podłączymy generator sygnałów z Analog Discovery 2 do oscyloskopu przystawki i sprawdzimy czy generowany sygnał można obejrzeć na ekranie.

Połączenie należy wykonać następująco – plus kanału pierwszego oscyloskopu należy połączyć z kanałem pierwszym generatora. Natomiast minus kanału pierwszego oscyloskopu należy połączyć z masą generatora. Jeżeli używasz przewodu dołączonego do przystawki możesz posługiwać się kolorami pojedynczych kabelków. Wtedy kabelek pomarańczowy łączysz z żółtym, natomiast pomarańczowo-biały z czarnym.

Połączenie zaprezentowano na poniższej fotografii.

Przystawkę Analog Discovery 2 należy teraz podłączyć do Raspberry Pi. Należy to zrobić za pomocą przewodu microUSB, na przykład tego dołączonego do zestawu. Producent zaleca podłączenie przystawki do jednego z portów USB 3.0.

Po podłączeniu przystawki do Raspberry Pi możemy uruchomić WaveForms.

Najpierw uruchomimy generator i ustawimy sygnał na wyjściu. Należy w tym momencie przycisnąć przycisk Wavegen. W nowo otwartym okienku można ustawić parametry sygnału wyjściowego. Na poniższym rysunku ustawiono sygnał prostokątny o częstotliwości 1 kHz, amplitudzie 1 V oraz wypełnieniu 60%. Aby włączyć generator należy przycisnąć przycisk Run.

Opis generatora funkcyjnego w Analog Discovery 2 wraz z przykładami znajdziesz w artykule Analog Discovery 2 w praktyce (cz. 2) – Generator funkcyjny – przykłady.

Aby obejrzeć otrzymany sygnał należy uruchomić oscyloskop przyrządu za pomocą przycisku Scope. Po lewej stronie okienka możesz ustawić podstawowe parametry wykresu. Poniższa grafika ilustruje oscylogram otrzymany w środowisku WaveForms. Co prawda sygnał otrzymany na wykresie może drżeć, ale jest to najprawdopodobniej spowodowane prostym sposobem połączenia za pomocą zwykłych przewodów.

Opis oscyloskopu w Analog Discovery 2 znajdziesz w artykule Analog Discovery 2 w praktyce (cz. 3) – Oscyloskop

Podsumowanie

Wraz z premierą Raspberry Pi 4 B, Digilent umożliwił stabilną obsługę swoich przystawek pomiarowych na tej platformie komputerów jednopłytkowych. Tego typu połączenie komputera jednopłytkowego umożliwia miniaturyzację stanowiska pomiarowego, automatyzację testów oraz niski pobór prądu w rozwiązaniach, które powinny działać przez długi okres czasu. Dodatkowo rozwiązanie pozwala na przesyłanie uzyskanych danych do sieci oraz zdalne sterowanie układem. Natomiast samo wykorzystanie Raspberry Pi, czyli najpopularniejszych minikomputerów umożliwia skorzystanie z dużej i doświadczonej społeczności, co w razie problemów pozwoli na szybkie wyszukanie w sieci rozwiązania.

Zarówno komputery Raspberry Pi, jak i produkty Digilent znajdują się w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze