Premiera Raspberry Pi 400 – minikomputera wbudowanego w klawiaturę

Fundacja Raspberry Pi właśnie wprowadziła do sprzedaży Raspberry Pi 400, który jest minikomputerem wbudowanym w klawiaturę. Dysponuje czterordzeniowym układem SoC Broadcom BCM2711 (4xCortex-A72) pracującym z taktowaniem 1,8 GHz. Oferuje także pamięć RAM LPDDR4 o pojemności 4 GB oraz silnik graficzny Broadcom VideoCore VI.

Ponadto komputer zawiera wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej z interfejsami Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n/ac; 2,4/5 GHz) oraz Bluetooth 5.0/BLE. Z tyłu klawiatury znalazły się także port USB 2.0, 2 porty USB 3.0, 40-pinowe złącze GPIO, 2 porty microHDMI do podłączenia ekranów, Gigabitowy Ethernet (gniazdo RJ45), slot na kartę microSD i gniazdo Kensington lock pozwalające na montaż zabezpieczenia przed kradzieżą.

Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i można je łatwo przenieść do innego pomieszczenia. Do pracy wymaga bowiem tylko zasilacza i podłączenia do monitora. W porównaniu z klasycznym Raspberry Pi, komputer jest mniej narażony na uszkodzenia, ponieważ wszystkie elementy elektroniczne ukryto wewnątrz klawiatury. Znakomicie sprawdzi się jako domowy komputer. Jest idealny do surfowania po internecie, tworzenia i edytowania dokumentów, oglądania filmów i nauki programowania.


Produkt jest również dostępny jako zestaw z akcesoriami: zasilaczem, myszą, kablem HDMI i kartą microSD.

Komputer Raspberry Pi 400 oraz zestaw z akcesoriami są dostępne w ofercie sklepu Kamami.pl, który jest oficjalnym dystrybutorem produktów Raspberry Pi.

O autorze