Nowy linker w Embedded Studio znacząco zmniejsza rozmiar aplikacji na platformę RISC-V

Segger wyposażył swoje środowisko programistyczne w narzędzie Segger Linker, obok tradycyjnego GNU linkera. Nowy linker został zaprojektowany od podstaw w celu wydajnej konsolidacji plików wykonywalnych dla systemów wbudowanych. W systemach opartych o RISC-V narzędzie jest w stanie zmniejszyć rozmiar programu o 15% oraz skrócić czas konsolidacji.

Segger Linker dla RISC-V oparto o ten sam kod co linker dla ARM, sprawdzony już w środowisku Embedded Studio. Przejął też po nim wiele ciekawych funkcji, takich jak sprawdzanie poprawności pliku za pomocą kilku algorytmów (np. CRC lub hasze), automatyczne umieszczenie kodu i danych, a także lokowanie priorytetowych danych w szybkiej pamięci.

Do osiągnięcia odpowiedniego rozmiaru programu, linker korzysta z kombinacji różnych strategii optymalizacyjnych. Wśród tych technik są m.in. ustalanie kolejności kodu i pod kątem skróconego adresowania, zastępowanie bloków kodu bardziej efektywnymi, a także technikę springboardingu.

Więcej informacji na temat linkera Segger znajdziesz na stronie: https://www.segger.com/products/development-tools/embedded-studio/technology/tools/segger-linker/

O autorze