KAmodCSIextender – przedłużacz taśmy kamery CSI poprzez przewód HDMI

Jedną z najciekawszych i chętnie wykorzystywanych funkcji w komputerach jednopłytkowych jest możliwość podłączenia kamery za pomocą złącza MIPI-CSI. Dzięki temu można w swoich aplikacjach wykorzystywać zdjęcia lub filmy wykonane przez czujnik m.in. w celu wykonywania filmów poklatkowych lub w kamerach bezpieczeństwa. Dodatkowo, znaczący rozwój algorytmów sztucznej inteligencji umożliwia zaawansowaną analizę obrazu z kamery, np. w celu rozpoznawania obiektów, gestów lub twarzy.

Standardowo, niemal we wszystkich komputerach jednopłytkowych do podłączenia kamery stosowane jest z złącze CSI. Do podłączenia sensora do tego złącza służy 15-pinowa taśma FPC. Niestety połączenie za pomocą taśmy może być realizowane jedynie na krótkie odległości – w sprzedaży są dostępne przewody o długości maksymalnie 100 cm. Dodatkowo taśmy FPC są dosyć sztywne, a co za tym idzie, podatne na uszkodzenia.

Nowy produkt z oferty sklepu Kamami.pl, KAmodCSIextender umożliwia ominięcie tej niedogodności. Moduły działają jak dwukierunkowe adaptery HDMI-CSI. Umożliwiają więc na przesłanie sygnału z kamery za pomocą zwykłego przewodu HDMI, co z kolei pozwala na znaczące zwiększenie odległości komputera od kamery. Takie kable są też znacznie bardziej wytrzymałe od taśm FPC. Producent podaje, że za przewód HDMI użyty w połączeniu może mieć długość nawet 10 metrów.

Rys. 1. Moduł KAmodCSIextender

Adapter KAmodCSIextender

Moduł współpracuje z komputerami z rodziny Raspberry Pi, w tym z najnowszym Raspberry Pi 4 B, komputerami Nvidia Jetson Nano, a także innymi urządzeniami zawierającymi złącze CSI do podłączenia kamery. Na płytce znajdują się także trzy piny umożliwiające przedłużenie za pomocą tego samego połączenia również trzech sygnałów GPIO. Ta funkcja może być przydatna na przykład do sterowania lampą błyskową współpracującą z kamerą. Moduł ma wymiary 24,1 x 25,2 mm. A więc są zbliżone do wymiarów kamery Raspberry Pi V2, co umożliwia wygodne połączenie płytek w jedną całość.

Rys. 2. Moduł KAmodCSIextender przymocowany do kamery Raspberry Pi V2

W zestawie znajdują się dwa moduły KAmodCSIextender, taśma FPC o długości 100 mm, a także zestaw montażowy do przymocowania kamery składający się z 8 śrubek M2 oraz 4 dystansów. Aby korzystać z zestawu należy więc, oprócz kamery i komputera, zaopatrzyć się w przewód HDMI. Użycie modułów KAmodCSIextender nie wpływa na jakość przesyłanego obrazu, co oznacza, że można korzystać z kamery za pomocą przedłużacza tak samo jak przy podłączeniu bezpośrednio przez taśmę FPC.

Rys. 3. Wszystkie elementy zestawu KAmodCSIextender

Rys. 4. Sposób podłączenia kamery do Raspberry Pi za pośrednictwem zestawu KAmodCSIextender

Podsumowanie

KAmodCSIextender to zestaw przeznaczony do przedłużenia dostępnej długości połączenia kablowego minikomputera oraz kamery z interfejsem CSI. Pozwala na zastąpienie stosunkowo krótkiej i podatnej na uszkodzenia taśmy FPC trwalszym i dłuższym przewodem HDMI. Wymiary i rozkład otworów montażowych adaptera umożliwia wygodny montaż do standardowej kamery do Raspberry Pi. Nie wpływa też na jakość przesyłanego obrazu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w aplikacjach, gdzie czujnik obrazu musi być oddalony od głównego minikomputera.

Moduł KAmodCSIextender jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze