Nowe zasilacze laboratoryjne Wanptek

Żaden warsztat elektroniczny nie może obejść się bez zasilacza stabilizowanego. To urządzenie pozwala dostarczyć do projektowanych układów stałe napięcie zasilania lub stały prąd. Obie te wartości w typowych zasilaczach można płynnie regulować, co pozwala na dostosowanie napięcia do potrzeb aplikacji. Regulowany jest także prąd, co z kolei pozwala na zbadanie zachowania układu przy różnej wydajności prądowej zasilacza. Oczywiście taki zasilacz można wykorzystać także w innych celach, np. do zasilania płytek rozwojowych takich jak Arduino.

Na rynku pojawiła się właśnie seria zasilaczy warsztatowych firmy Wanptek. Zasilacze te oferują jedno wyjście, które mogą pracować w trybie C.V (ze stałym napięciem) oraz C.C (stały prąd). Regulacji obu parametrów można dokonywać za pomocą po dwóch potencjometrów. Pierwszy oznaczony jako Coarse umożliwia regulację zgrubną, natomiast drugi, oznaczony jako Fine umożliwia precyzyjne dopasowanie zasilania lub prądu. Aktualne napięcie, prąd oraz moc wysyłana na wyjście zasilacza są widoczne na wyświetlaczach 7-segmentowych LCD umieszczonych na panelu przednim urządzenia.

Rys. 1. Zasilacz laboratoryjny Wanptek NPS306W

Parametry zasilaczy

Jednokanałowe zasilacze firmy Wanptek w trybie CV zapewniają stabilność napięcia na poziomie 0,1% ± 3 mV, a także stabilność obciążenia na poziomie 0,2% ± 3 mV. Napięcie tętnienia wynosi maksymalnie 0,5% Vp-p. Z kolei w trybie CC stabilność prądu wynosi 0,1% ± 3 mA, natomiast stabilność obciążenia wynosi 0,2% ± 3 mA. Szumy prądu obciążenia są na poziomie 0,5% Vp-p. Natomiast stabilność temperaturowa zasilacza wynosi 100 ppm/°C.

Zasilacze Wanptek mają wbudowany cichy wentylator zapewniający prawidłowe chłodzenie układu. Są wyposażone w zabezpieczenia przed zwarciem, przegrzaniem i przeciążeniem. Mogą pracować przy temperaturach od 0°C do 40°C i mają niewielkie wymiary, dzięki czemu sprawdzą się w każdym warsztacie elektronika.

Pierwszym modelem zasilacza, który zaprezentujemy jest NPS306W. Zapewnia on płynną regulację napięcia w zakresie 0-30 V oraz prądu w zakresie od 0 do 6 A. Moc maksymalna oddawana przez zasilacz wynosi 180 W. Wyświetlacze LED zamontowane w przyrządzie mają po 3 cyfry, co oznacza, że rozdzielczość wyświetlania parametrów wynosi 0,1 V dla napięcia, 0,01 A dla prądu oraz 0,01 W dla mocy. Zasilacz ma wymiary 70 x 130 x 230 mm i waży 1,3 kg.

W sprzedaży jest również model NPS306W-4 charakteryzujący się czterocyfrowymi wyświetlaczami LED. Oznacza to, że rozdzielczość pomiarów wynosi 0,01 V dla napięcia, 0,001 A dla prądu, a także 0,001 W dla mocy.

Rys. 2. Zasilacz warsztatowy Wanptek NPS306W-4

Kolejnym modelem zasilacza z oferty firmy Wanptek to NPS3010W. Zasilacz oferuje regulację napięcia w zakresie 0 – 30 V oraz szerszy zakres prądów – od 0 do 10 A. Podobnie jak w przypadku poprzednich produktów, tu również dostępny jest model z czterocyfrowymi wyświetlaczami LCD – NPS3010W-4 – umożliwiającymi bardziej precyzyjną regulację parametrów zasilania.

W ofercie firmy Wanptek dostępny jest także model NPS605W umożliwiający podanie napięcia w szerszym zakresie od 0 do 60 V oraz dostarczenie prądu do 5 A. Również w tym przypadku mamy do czynienia z modelem podstawowym z wyświetlaczami trzycyfrowymi oraz z modelem rozszerzonym NPS605W-4 z czterocyfrowym wyświetlaczem umożliwiającym uzyskanie większej precyzji regulacji.

Zasilacz Wanptek DPS-3010U

Ostatnim modelem zasilacza Wanptek, który omówimy jest DPS-3010U. W wielu aspektach ten zasilacz nie różni się od wcześniej omawianych urządzeń z serii NPS. Urządzenie oferuje regulację napięcia w zakresie od 0 do 30 V, a także regulację prądu w zakresie od 0 do 10 A. Moc maksymalna wysyłana na szynę zasilania może więc wynieść do 300 W. Dodatkowo zasilacz zawiera wyjście USB z możliwością ładowania z funkcją QuickCharge. Wymiary urządzenia wynoszą 90 x 145 225 mm, natomiast waga wynosi 1,6 kg.

Rys. 3. Zasilacz warsztatowy Wanptek DPS-3010U

Zasilacze firmy Wanptek są dostępne w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze