KAmodDIGIpot – moduł miniaturowego potencjometru cyfrowego

W ofercie Kamami.pl pojawił się nowy moduł cyfrowego potencjometru KAmodDIGIpot. Moduł jest oparty o układ scalony AD5228 produkowany przez Analog Devices, a jego rezystancja całkowita wynosi 10 kΩ. Moduł umożliwia sterowanie rezystancją za pomocą przycisków lub układu cyfrowego np. mikrokontrolera.

Potencjometr cyfrowy to układ scalony, który można stosować w miejsce zwykłego potencjometru mechanicznego. Umożliwia on sterowanie pozycją potencjometru w sposób czysto cyfrowy – za pomocą przycisków/sygnałów GPIO lub też interfejsów cyfrowych takich, jak I2C i SPI. Zalety tych układów to m.in. możliwość sterowania zdalnego, wysoka rozdzielczość, mniejsze wymiary, a także opcja zapamiętywania pozycji suwaka.

Potencjometry cyfrowe są często stosowane, gdy istnieje konieczność sterowania pozycją potencjometru w sposób cyfrowy. Koronnym przykładem jest regulacja głośności wzmacniacza audio będącego elementem systemu sterowanego za pomocą przycisków na panelu lub też pilota na podczerwień.

Układ AD5228

Sercem modułu KAmodDIGIpot jest układ scalony AD5228 produkowany przez firmę Analog Devices. Układ ten oferuje 32 kroki regulacji pozycji suwaka, natomiast całkowita rezystancja wynosi w nim 10 kΩ. W tym modelu rezystancja jest regulowana za pomocą sygnałów cyfrowych Push-Up (PU) oraz Push-down (PD) Są one dostosowane do przycisków typu push i wyposażone w wewnętrzne rezystory podciągające do zasilania. Oznacza to, że jeśli chcemy używać przycisków do sterowania, powinny one po przyciśnięciu zwierać wyprowadzenie do masy. Natomiast jeśli chcemy pracować z układem cyfrowym, takim jak mikrokontroler, powinniśmy podawać na odpowiednie wyprowadzenie potencjometru sygnał logiczny „0”.

Rys. 1. Schemat blokowy układu AD5228

Na wyjście potencjometru wyprowadzono sygnały A, W i B tożsame z wyprowadzeniami tradycyjnego potencjometru mechanicznego. Jak widać na schemacie, A i B to skrajne wyprowadzenia rezystancji, natomiast pin W połączono z suwakiem potencjometru.

Dodatkowo układ AD5288 oferuje funkcję Power-On Preset umożliwiającą ustalenie pozycji suwaka podczas uruchomienia układu. Gdy wyprowadzenie PRE podłączymy do masy, suwak podczas włączenia znajdzie się w pozycji środkowej, natomiast jeśli PRE podłączymy do zasilania, początkowa pozycja suwaka znajdzie się w punkcie zero. Producent nie zaleca zostawienia pinu PRE niepodłączonego.

Napięcie zasilania układu powinno zawierać się w zakresie od 2,7 V do 5,5 V. Oznacza to, że układ może bez problemu współpracować z systemami o zasilaniu 3,3 V oraz 5 V, np. opartymi o Arduino, STM32 czy Raspberry Pi. Napięcie doprowadzone do wyjść potencjometru nie powinno przekraczać napięcia zasilania.

Więcej o właściwościach układu AD5228 przeczytasz na stronie producenta oraz w dokumentacji.

Moduł KAmodDIGIpot

Moduł KAmodDIGIpot ma wyprowadzone wszystkie piny układu AD5228 na dwa złącza typu goldpin. Oba złącza są zwymiarowane w taki sposób, że moduł bez problemu mieści się w płytce stykowej. Dodatkowo wszystkie wyprowadzenia są dobrze opisane, a w przypadku wyjść także rozrysowane, na odwrocie płytki.

Rys. 2. KAmodDIGIpot – opis wyprowadzeń na dolnej części płytki

Wymiary płytki to 11 x 17 mm. Płytka zawiera także otwór montażowy o średnicy 3 mm. W zestawie wraz z modułem producent dołącza dwa złącza proste 4-pinowe złącza służące do przylutowania do płytki.

Moduł KAmodDIGIpot jest dostępny w ofercie sklepu internetowego Kamami.pl

O autorze