Wektorowe analizatory sieci Rohde & Schwarz o paśmie do 20 GHz

Rohde & Schwarz wprowadził do oferty cztery nowe wektorowe analizatory sieci z serii R&S ZNL oraz ZNLE. Przyrządy obsługują pasmo do 20 GHz, co wystarczy do badania nawet trzecich harmonicznych sygnałów w pasmach 5 GHz oraz 6 GHz, stosowanych w sieciach WLAN oraz mobilnych. Najnowsza wersja firmware zawiera także opcję uzupełnienia analizatorów niższej częstotliwości o wewnętrzny generator sygnałów.

Cztery nowe przyrządy – R&S ZNL14, ZNL20, ZNLE14 oraz ZNLE18 – są już dostępne w ofercie Rohde & Schwarz. Analizatory R&S ZNL obsługują dwuportową analizę sieci i obliczenie parametrów S komponentu w paśmie od 5 kHz do 14 lub 20 GHz. Z kolei produkty z serii ZNLE obsługują analizę w paśmie od 100 kHz do 14 lub 18 GHz (20 GHz po rozszerzeniu zakresu).

Przyrządy pomiarowe Rohde & Schwarz są przeznaczone do edukacji, laboratoriów serwisowych, produkcji, a także automatycznych testów. W tych branżach ważne są dobry stosunek jakości do ceny, małe wymiary, a także łatwość obsługi. Przyrządy zapewniają także możliwość analizy w domenie czasu oraz pomiar odległości od miejsca sprawiającego problemy (np. załamania przewodu). To sprawia, że analizatory sprawdzą się w pomiarach integralności sygnałów i zasilania, a także testach przewodów i filtrów.

Przykłady wykorzystania przyrządów

Większość aplikacji 5G FR1 korzysta z pasm pomiędzy 3 a 5 GHz, z kolei najnowszy standard Wi-Fi 6 (802.11ax) pracuje na częstotliwościach 6 GHz. Testy aplikacji w trakcie projektowania wymagają uwzględnienia trzeciej harmonicznej, a więc pomiaru pasma co najmniej do 18-20 GHz. Przyrządy R&S ZNL/ZNLE pozwalają spełnić te wymagania, a do tego mają stosunkowo atrakcyjną cenę.

Mała waga i niewielkie wymiary sprzętu ułatwiają przenoszenie analizatorów pomiędzy laboratoriami. Przyrządy R&S ZNL dopuszczają także zasilanie bateryjne, co pozwala na pracę mobilną. Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga współpracy z żadnym zewnętrznym sprzętem czy oprogramowaniem.

Analizatory R&S ZNL sprawdzą się także w badaniach standardów komercyjnych powyżej 5 kHz. Jest także w stanie mierzyć emisję elektromagnetyczną do 20 GHz w domenie czasu, co pozwala wyznaczyć współczynniki fali stojącej. Przyrządy ZNL14 oraz ZNLE14 pokrywają całe pasmo X. Dają więc możliwość pomiarów naziemnych i lotniczych systemów monitorowania pogody, kontroli lotów, wojskowych systemów satelitarnych, pozycjonowania, a także identyfikacji.

Urządzenia R&S ZNL20 oraz ZNLE18 dają możliwość badania również pasma Ku, w którym pracują satelitarne systemu punkt-punkt, takie jak telewizja, lokalizacja GNSS oraz połączenia backhaul.

Modele o niższym paśmie z niezależnym źródłem sygnałów

W nowej wersji firmware (1.41) zaimplementowano opcję ZNL-K14. Rozszerza ona przyrządy ZNL3, ZNL4 oraz ZNL6 o funkcje generowania sygnałów ciągłych, co pozwala na odpowiednie pobudzanie mierzonego układu. Przykładowo – sygnał z generatora można doprowadzić do portu 1 analizatora, a pomiary na analizatorze widma wykonać przez port 2. Do tego typu pomiarów należy jednak dysponować opcją analizatora widma R&S ZNLx‑B1.

Wektorowe analizatory sieci ZNl i ZNLE są częścią oferty R&S Essentials. Nowe modele są dostępne w sklepie Rohde & Schwarz oraz u wybranych dystrybutorów.

Więcej informacji na stronach produktów R&S ZNL oraz R&S ZNLE

O autorze