Przenośne analizatory widma Rohde & Schwarz o paśmie nawet do 26,5 GHz

Rohde & Schwarz rozszerzył rodzinę analizatorów widma R&S FPL1000 o nowe modele w pasmie do 26,5 GHz. Wprowadzono dwa produkty cechujące się pasmami 5 kHz – 14 GHz, a także 5 kHz – 26,5 GHz.

Przyrząd R&S FPL1000 to analizator widma ogólnego przeznaczenia, którego można używać w szerokim zakresie aplikacji pomiarowych. Jest w stanie analizować sygnały o szerokości pasma do 40 MHz. To jedyny przyrząd w swojej klasie o zasilaniu bateryjnym, który zawiera wbudowany generator sygnału do 7,5 GHz. Urządzenie służy do pomiarów spektralnych, co pozwala na precyzyjne pomiary mocy, a także analizę sygnałów modulowanych analogowo i cyfrowo. Nawet najbardziej podstawowa wersja umożliwia szybkie i intuicyjne przeprowadzenie takich pomiarów, jak analiza widma z rozmaitymi funkcjami, jak pomiar mocy w kanale radiowym, współczynnika przesłuchu (ACLR) stosunek sygnału do szumu, zniekształcenia harmoniczne, punkt przechwytu trzeciego rzędu, głębokość modulacji itp. Bardziej zaawansowane funkcje to m.in. analiza statystyczna czy funkcje markerów.

Dostępne są także opcje dodatkowe umożliwiające analizę sygnałów modulowanych cyfrowo i analogowo. Opcja R&S FPL1-K7 zmienia przyrząd FPL1000 w analizator sygnałów analogowo modulowanych amplitudowo, częstotliwościowo i fazowo. Analizator IQ przechwytuje dane o amplitudzie i fazie sygnału w analizowanym pasmie. Dane można wyeksportować, a także analizować potem w zewnętrznym oprogramowaniu. Z kolei opcja R&S FPL1-K54 daje funkcjonalność analizatora EMI do testowania interferencji radiowych. Opcja R&S FPL1-K70 analizatora wektorowego pozwala także testować sygnały modulowane cyfrowo (jedną nośną). Inne dostępne opcje pozwalają na analizę wielomodulacyjną oraz pomiar danych o stopie błędów.

Przyrządy R&S FPL1000 oferują dobre parametry pracy: typowy poziom szumów wynosi -108 dBc przy odległości 10 kHz od nośnej 1 GHz. Natomiast wyświetlany średni poziom szumu (DANL) wynosi – 163 dBm przy użyciu opcjonalnego przedwzmacniacz. Analizator jest przeznaczony do laboratoriów, naziemnych, satelitarnych stacji monitorujących, systemach telekomunikacyjnych, na produkcji i w serwisach.

Więcej informacji na stronie produktu R&S FPL1000

O autorze