Biblioteka Segger emRun dla RISC-V w środowisku Nuclei Studio IDE

Segger oraz producent rozwiązań do procesorów RISC-V, firma Nuclei Technology, ogłosiły, że najnowsza wersja środowiska Nuclei Studio IDE zostanie wyposażona w bibliotekę uruchomieniową Segger emRun. W rezultacie, kod wynikowy wyprodukowany przez Nuclei Studio jest szybszy oraz mniejszy.

EmRun to kompletna biblioteka uruchomieniowa w języku C, którą można wykorzystywać w każdym zestawie narzędzi kompilacyjnych (toolchainie). Zaprojektowano ją od zera specjalnie pod kątem systemów wbudowanych, co pozwala dostarczyć wysoką wydajność, a także niewielki rozmiar kodu. W wielu przypadkach oszczędność jest tak duża, że umożliwia zastosowanie mniejszych mikrokontrolerów, co przekłada się na koszty projektu.

W skład biblioteki emRun wchodzi także emFloat – kompletną, zoptymalizowaną i sprawdzoną bibliotekę do obsługi obliczeń zmiennoprzecinkowych w systemach wbudowanych. Formuły obliczeniowe w bibliotece zostały opisane w językach asemblerowych, co oznacza mały rozmiar i dużą szybkość wykonywania kodu.

Obie biblioteki zostały szeroko sprawdzone i od dawna są częścią bezpłatnego środowiska Segger Embedded Studio.

Więcej informacji na stronie biblioteki emRun

O autorze