Agencja AFMETCAL amerykańskich sił powietrznych nabyła analizator źródła sygnału Rohde & Schwarz

Instytucja AFMETCAL, zajmująca się metrologią i kalibracją w amerykańskich Siłach Powietrznych, zamówiła od firmy Rohde & Schwarz analizatory źródeł sygnału (SSA). Sprzęt będzie pracować w laboratoriach precyzyjnego sprzętu pomiarowego (PMEL) AFMETCAL oraz laboratoriach podstawowych standardów Sił Powietrznych (AFPSL). Analizatory źródeł są stosowane do kalibracji szumów fazowych pomiarów analogowych (AM, PM, FM) i cyfrowych modulacji. Dla pomiarów szumów fazowych Rohde & Schwarz oferuje także możliwość korelacji krzyżowej co zapewnia dużą czułość, elastyczność oraz szybkość pomiaru.

Analizatory źródeł sygnału oparto o tester szumu fazowego oraz VCO R&S FSWP. Przyrząd zapewnia wysoką czułość dzięki niskoszumnym źródłom wewnętrznych, a także mechanizmowi korelacji krzyżowej. Tester jest w stanie zmierzyć szum większości komercyjnych syntezerów i oscylatorów na rynku. Czułość wzrasta wraz z liczbą wykorzystanych korelacji. Poziom -166 dBc/Hz przy przesunięciu 10 kHz, względem nośnej 1 GHz sprawia, że analizator spełnia warunki US Air Force.

Sprzęt oprócz szumu fazowego mierzy również szum amplitudowy. Pomiary te można wyświetlić jednocześnie na wykresie lub w osobnych oknach. Precyzyjne źródła, w połączeniu z korelacją krzyżową pozwalają znacząco przewyższyć czułość pomiarów szumów AM opartych na detektorach diodowych nawet o 20 dB.

Dzięki wysokiej klasy źródłom oraz w dużym stopniu cyfrowej architekturze, analizator jest szybszy niż systemy próbkujące sygnał za detektorem fazy. Do wyświetlenia wykresu pomiaru szumu fazowego oscylatora wysokiej klasy wystarczy teraz kilka minut, a nie godzin jak to było w przeszłości.

Platforma zawiera także analizator sygnałów i widma o częstotliwości do 50 GHz oraz paśmie pomiary do 80 MHz. Pozwala to analizować sygnały o modulacjach analogowych i cyfrowych zgodnie z wymaganiami US Air Force. Wszechstronne rozwiązanie pozwala łatwo przełączać się pomiędzy kanałami pomiarowymi. Dodatkowe opcje, takie jak pomiar pulsacyjnego szumu fazowego, współczynnika szumu, czy pomiary ILS/VOR sprawiają, że rozwiązanie pełni funkcje kilku przyrządów w jednej obudowie.

O autorze