Nowa seria oscyloskopów Rohde & Schwarz MXO 4

Rohde & Schwarz wprowadził do oferty nową serię oscyloskopów MXO 4. Oferują one cztery kanały oraz pasmo pomiarowe do 1,5 GHz. Zawiera 12-bitowe przetworniki ADC, co daje ogromną różnicę w precyzji pomiaru względem standardowych 8-bitowców. Zapewniają także możliwość akwizycji danych do 4,5 milionów próbek na sekundę i zapisu nawet do 400 Mpts dla każdego z czterech kanałów, co znacząco przewyższa możliwości standardowych przyrządów.

Seria MXO 4 oferuje akwizycję danych z szybkością 4,5 miliona próbek na sekundę, co (jak podaje producent) jest najwyższą prędkością dostępną obecnie w oscyloskopach. Pozwala to szybko dostrzec i wyizolować rzadko występujące zdarzenia, lepiej zrozumieć fizyczne sygnały w mierzonym układzie oraz szybciej przeprowadzać testy. Tak dużą szybkość zapewnia specjalnie zaprojektowany układ ASIC o przepustowości aż 200 Gbps. To jedna z kilku nowości technicznych wypracowanych przez inżynierów Rohde & Schwarz dla przyrządów MXO 4.

Oscyloskopy MXO 4 zawierają 12-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe. Współpracują one ze wszystkimi częstotliwościami próbkowania dostępnymi w przyrządzie. Cała architektura oferuje 18-bitową rozdzielczość pionową, co zapewnia najwyższą precyzję na rynku oscyloskopów. Nowe przyrządy zapewniają także najniższy szum i najszerszy zakres obsługiwanych składowych DC (±5 V przy 500 µV/div). Pozwala to obserwować sygnały z najwyższą możliwą precyzją.

Poza szerokością pasma i szybkością próbkowania, ważnym parametrem jest także pojemność pamięci wewnętrznej. Im więcej danych można zapisać, tym więcej informacji do analizy i szerszy zakres zadań, które można przeprowadzić za pomocą przyrządu. W oscyloskopach MXO 4 standardem jest pojemność aż 400 Mpts na każdy z czterech kanałów. Pamięć można także rozszerzyć, aby uzyskać jeszcze większą ilość danych do zapisania.

Cyfrowy układ wyzwalania

Standardem w urządzeniach jest także cyfrowy układ wyzwalania. Czułość układu wynosi 1/10000 działki oscyloskopu, co pozwala wykryć nawet bardzo małe anomalie obecne w dużych sygnałach. Pozwala to skorzystać z pełnego potencjału architektury 18-bitowej obecnej w sprzęcie.

Inżynierowie coraz częściej potrzebują testować produkty zarówno w domenie czasu, jak i częstotliwości. W związku z tym przyrząd oferuje również duże możliwości w zakresie pomiarów w tej drugiej domenie. Jest w stanie obliczyć 45 000 FFT na sekundę. Daje to opcje dokładnej obserwacji sygnałów radiowych, bardzo rzadko dostępne w oscyloskopach tej klasy.

Wygodny interfejs użytkownika

Jeśli chodzi o wyświetlanie sygnałów to MXO 4 zawiera ekran dotykowy o przekątnej 13,3”, a także wygodny interfejs użytkownika. Przyrząd jest niewielki i wyjątkowo cichy. Oferuje także opcję montażu na ramie w standardzie VESA, a także na racku.

Użytkownicy o jeszcze wyższych wymaganiach mogą dokupić rozszerzenia takie jak: 16 kanałów cyfrowych, wbudowany dwukanałowy generator arbitralny 100 MHz, dekoder protokołów, a także rozszerzone opcje wykrywania rozmaitych interfejsów i magistral.

Oscyloskop jest dostępny w wersjach z szerokością pasma 200 MHz, 350 MHz, 500 MHz, 1 GHz oraz 1,5 GHz. Przyrząd jest już dostępny od Rohde & Schwarz oraz u niektórych dystrybutorów.

Więcej informacji na stronie R&S MXO 4

O autorze