Drastyczny spadek akcji Intela w odpowiedzi na plany wyników finansowych

Czołowy producent układów scalonych i mikroprocesorów, Intel, ogłosił swoje plany na przyszłość. Niestety ogłoszenie o niższych od wcześniejszych oczekiwań przewidywanych wynikach finansowych wywołała spadki notowań akcji spółki.

Intel prognozuje przychody ze sprzedaży za pierwszy kwartał 2024 r na poziomie 12,2-13,2 mld dol. To liczby niższe od szacunków rynkowych o ponad 2 mld USD — informuje Reuters i tłumaczy, że technologiczny gigant zmaga się z niepewnym popytem na swoje chipy, szczególnie na rynkach serwerów i komputerów osobistych.

Reakcja inwestorów jest dość nerwowa. Akcje Intela w handlu posesyjnym spadły o 10 proc. — co, jak wylicza Reuters — oznacza zmniejszenie rynkowej wyceny biznesu o około 20 mld USD.

Dyrektor generalny Pat Gelsinger przyznał, że podstawowa działalność firmy, czyli komputery i serwery, odczuwa sezonowy niski popyt. Analitycy ogłosili 2024 r. okresem „przełomowym” dla Intela. Uważają oni, że będzie to rok, który zadecyduje o tym, czy Intel rzeczywiście zyska na wprowadzeniu na rynek bardzo pożądanych komputerów ze sztuczną inteligencją i swoich chipów obsługujących sztuczną inteligencję.

Intel spóźnił się z AI dla centrów danych — wskazuje Kinngai Chan, analityk w Summit Insights, cytowany przez Reutersa. — Uważamy, że ma to wpływ na prognozy dotyczące centrów danych w pierwszym kwartale 2024 r.

Źródło: BusinessInsider.pl, Reuters

O autorze