Moduł z dwoma przekaźnikami dla Raspberry Pi Pico – KAmodRPi Pico Relay

Raspberry Pi Pico to dość interesująca platforma zawierająca mikrokontroler RP2040 produkcji własnej Raspberry Pi. Mikrokontroler ten, z uwagi na producenta, ale też stosunkowo duże możliwości, zyskał sobie sporą popularność wśród użytkowników. Popularność ta sprawiła, że zaczęły powstawać rozmaite płytki rozszerzeniowe na tą właśnie platformę. Odpowiedzialni za to są głównie więksi producenci, znani z wydawania wielu rozszerzeń na Arduino czy na komputer Raspberry Pi, ale nie tylko.

Sklep Kamami.pl właśnie wydał kilka nowych rozszerzeń do Raspberry Pi Pico. Jednym z nich jest moduł z dwoma przekaźnikami – KAmodRPi Pico Relay. Przekaźniki te pozwalają na sterowanie prądem zmiennym o napięciu do 250 V i prądzie 3 A lub prądem stałym o napięciu 30 V i prądzie do 3 A. Moduł znajdzie zastosowanie w aplikacjach w obszarze automatyki domowej, w przemyśle oraz systemach bezpieczeństwa.

Szczegóły techniczne

Głównymi elementami płytki są dwa przekaźniki SPDT, a więc z jednym wejściem i dwoma wyjściami. Jedno z wyjść, nazywane „normalnie otwartym”, jest zwierane z wejściem (COM), kiedy sygnał sterujący jest aktywny. Z kolei drugi terminal, „normalnie zamknięty” jest zwarty z wejściem, kiedy sygnał sterujący jest wyłączony, a więc także kiedy sterownik jest wyłączony.

Sygnały do przekaźników można doprowadzić za pomocą złączy śrubowych ARK. Z kolei sygnały sterujące są podłączone do wyprowadzeń Raspberry Pi Pico. Są one chronione przez optoizolatory, co pozwala ograniczyć liczbę awarii mikrokontrolera w przypadku zwarć lub innych błędów. Dodatkowo stan włączenia przełączników jest sygnalizowany przez specjalne diody LED.

Sygnały sterujące przekaźnikami są podłączone do wyprowadzeń Raspberry Pi Pico numer 6 i 7, poprzez specjalne zworki. Daje to możliwość sterowania przekaźnikami za pomocą kodu na Pico, ale też po usunięciu zworki można dołączyć się bezpośrednio do pinu sterującego za pomocą innego układu. Wymiary płytki (21 x 55 mm) i rozłożenie złącz pozwalają dołączyć rozszerzenie do modułu głównego Raspberry Pi Pico.

W dalszej części artykułu omówię prosty, przykładowy kod, który steruje obydwoma przekaźnikami.

Przykład programu

Poniższy kod prezentuje w praktyce obsługę przekaźników z płytki KAmodRPI Pico Relay. Kod jest na platformę Arduino.

Na samym początku definiowane są stałe REL1 i REL2 jako wyprowadzenia płytki Pico, które będą służyć do sterowania odpowiednimi przekaźnikami. Następnie te piny są definiowane jako wyjścia cyfrowe. W pętli głównej kod włącza i wyłącza raz jeden, raz drugi przekaźnik, z przerwą 200 ms. Kod nie jest bardzo skomplikowany, ale wystarczy, aby przetestować i pokazać sposób działania płytki rozszerzeniowej KAmodRPi Pico Relay.

Podsumowanie

KAmodRPi Pico Relay to prosty moduł rozszerzeniowy z dwoma przekaźnikami. Umożliwia sterowanie nimi z płytki Raspberry Pi Pico. Można dzięki niemu zaprojektować prosty układ automatyki dla mniejszych projektów, zwłaszcza hobbystycznych i DIY.

KAmodRPi Pico Relay jest dostępny w sklepie internetowym Kamami.pl

O autorze