Przyznano nagrody Embedded Award 2024 podczas targów elektronicznych Embedded World

Właśnie rozpoczyna się drugi dzień najważniejszych dla branży elektronicznej targów Embedded World, które odbywają się w Norymberdze. Jedną z ważnych atrakcji wydarzenia są nagrody dla najlepszych innowacji wystawianych na konferencji. W tym roku nagrody otrzymali zarówno firmy o ugruntowanej pozycji, jak i nowo powstałe start-upy.

Innowacje są możliwe w każdej strefie branży systemów wbudowanych, a także w firmach każdego rodzaju. Duże firmy w tym roku otrzymały aż sześć nagród, co pokazuje ich potencjał do tworzenia nowoczesnych rozwiązań. – powiedział prof. Axel Sikora, przewodniczący konferencji Embedded World. Warto zauważyć, że w dwóch kategoriach nagrody powędrowały do start-upów.

Z ponad 100 zgłoszeń, jury wybrało wstępnie po trzy propozycje w każdej kategorii. Po raz pierwszy odbyło się głosowanie społeczności. Zwycięzcy głosowania otrzymali nagrodę specjalną Community Choice.

Zwycięzcy nagród Embedded Award 2024

  • Sztuczna inteligencja: Voltai – modele AI LLM wyspecjalizowane w rozumieniu dokumentacji elektronicznej. Modele działają podobnie jak GPT, ale wytrenowano do odczytywania i analizy dokumentacji technicznej, co pozwala na zadanie pytanie modelowi odnośnie odpowiednich informacji. Dzięki temu oszczędza czas projektantom, a także pomocy technicznej producentów.
  • Sprzęt – Mikrokontroler Ambiq Apollo510, Układ jest niewielki, charakteryzuje się niskim poborem mocy, a także przygotowaniem do obsługi modeli AI. Jest najbardziej energooszczędnym mikrokontrolerem z rdzeniem ARM Cortex-M55 na rynku.
  • Embedded Vision – LIPSedge™ S-Series High-Resolution 3D Stereo Camera with Edge-AI Enabled. Łączy w sobie wysokiej jakości kamerę obrazującą 2D i 3D oraz dużą moc obliczeniową dla modeli EdgeAI.
  • Bezpieczeństwo – Technologia CHERI firmy Codasip. Zapewnia ochronę przed konsekwencjami błędów pamięci, które są kluczową przyczyną problemów z bezpieczeństwem systemów. Dostępna na rdzenie RISC-V.
  • Projektowanie SoC/IP/IC – Analog Devices MAX40109. Układ SoC, który zapewnia precyzyjny interfejs dla czujników ciśnienia. Wykorzystuje prostą metodę kalibracji (single pass), która pozwala zredukować liczbę precyzyjnie wycinanych laserowo rezystorów i uprościć projekt.
  • Oprogramowanie – RTI Connext® Drive 3.0 – Framework dla pojazdów definiowanych programowo. Jest zgodny z najbardziej restrykcyjnym standardem bezpieczeństwa ISO26262 ASIL D. Integruje też kilka różnych platform: od DDS, po kilka różnych wersji AUTOSAR.
  • Startup – Embedd – analizator dokumentacji i generator sterowników oparty o AI. Pozwala tworzyć standardowe drivery C/C++ dla różnych architektur i systemów. Zapewnia zgodność ze standardami MISRA oraz IEC 61508.
  • Narzędzia – TARA Systems GmbH – Embedded Wizard – generator interfejsów graficznych. Pozwala w łatwy sposób tworzyć lekkie, szybkie i skalowalne interfejsu GUI na szeroki zakres systemów wbudowanych.

Natomiast nagrodę specjalną Community Choice otrzymało z kolei STMicroelectronics za platformę IoT STM8701. Jest to moduł elektroniczny zawierający m.in. komunikację NB-IoT, lokalizację GNSS, a także układ eSIM. Jest w stanie obsługiwać pasma komórkowe na całym świecie. W prostych aplikacjach może pracować samodzielnie, w bardziej skomplikowanych potrafi współpracować z hostem. Oferuje także dużą moc transmisji i bardzo niski pobór mocy w trybie oszczędzania energii.

Gratulujemy zwycięzcom.

Zdjęcia: NürnbergMesse / Thomas Geiger

O autorze