Rząd USA przekaże Samsungowi 6,4 miliarda dolarów na rozwój fabryki w Teksasie

Amerykański Departament Handlu ogłosił, że przyznał firmie Samsung grant w wysokości 6,4 miliarda USD. Dofinansowanie będzie przeznaczone na rozwój fabryk półprzewodników w środkowym Teksasie.

Grant pochodzi ze środków z funduszu Chips and Science Act. Ma za zadanie wspomóc rozwój dwóch zakładów produkcyjnych, jednego zakładu integracji oraz centrum R&D znajdujących się w Taylor, w stanie Teksas. Dofinansowanie umożliwi też rozwój fabryki w Austin, co pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji chipów dla branż lotniczej, militarnej i motoryzacyjnej.

Samsung prognozuje, że rozpocznie masową produkcję w 2026 roku. Analitycy twierdzą, że w fabrykach będą wytwarzane układy w procesie 4 nm, a być może także 2 nm.

Fundusze nadane w ustawie Chips and Science Act są przeznaczone na rozwój produkcji półprzewodników w USA. Ma to zmniejszyć zależność gospodarki od produkcji w Chinach i na Tajwanie. Samsung jest jak dotychczas trzecim największym beneficjentem funduszy. Łączne inwestycje w zakłady w Teksasie koreańskiej spółki mają wynieść ok. 45 mld USD.

Dotychczas największe granty z Chips Act otrzymały Intel (8,5 mld USD) oraz TSMC (6,6 mld USD). Oprócz tego na funduszach skorzystali m.in Microchip, GlobalFoundries, BAE Systems. Finanse są wciąż w trakcie rozdzielania.

Źródło: Reuters

O autorze