TSMC ma zamiar uruchomić proces A16 w 2026 roku. Trwa ostra rywalizacja z Intelem

TSMC poinformowało, że ma zamiar uruchomić zaawansowany proces produkcji półprzewodników „A16” o wymiarze charakterystycznym 1,6 nm już w drugiej połowie 2026 roku. To kolejne pole rywalizacji z Intelem na polu produkcji najszybszych i najbardziej zaawansowanych układów scalonych.

Tajwański gigant ogłosił tą wiadomość na konferencji w Santa Clara w Kalifornii. Kierownictwo TSMC zapowiedziało, że pierwszymi firmami, które zaadoptują technologię będą producenci chipów AI.

Analitycy związani z agencją Reuters twierdzą, że ogłoszenie poddaje w wątpliwość wcześniejsze zapowiedzi Intela, który miał jakoby prześcignąć TSMC w kwestii najnowocześniejszych procesów technologicznych. Intel miał tego dokonać poprzez technologię 14A o wymiarze 1,4 nm.

Kevin Zhang, wiceprezydent ds. rozwoju biznesu, powiedział reporterom, że firma doprowadziła do rozwoju procesu A16 szybciej niż to było spodziewane. Pośpiech był spowodowany rosnącym naciskiem przez popyt na chipy AI, aczkolwiek nie sprecyzowano konkretnych firm. Z kolei producenci chipów mają mieć szczerą chęć na optymalizację projektów w celu wykorzystania pełnego potencjału linii produkcyjnych.

Co ciekawe, TSMC nie uważa, aby konieczne było wykorzystanie w procesie najnowszych maszyn ASML High NA EUV. Wiadomo z kolei, że Intel bardzo inwestuje w litografię holenderskiej spółki i z pewnością wykorzysta ją w procesie 14A.

Źródło: Reuters

O autorze