LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe technologie w obronności podczas EUDIS Hackathon w Krakowskim Parku Technologicznym

65 osób uczestniczyło w pierwszym tego rodzaju wydarzeniu, szukając sposobów na rozwiązanie wyzwań stojących przez sektorem obronnym. Przez trzy dni (31 maja – 2 czerwca) 17 zespołów rezydujących w Krakowskim Parku Technologicznym oraz online walczyło na froncie innowacji starając się odpowiadać na zadania postawione przez organizatorów. Celem były bezpieczne granice, również na Bałtyku oraz bezpieczeństwo w sieci. Zespoły opracowywały rozwiązania na bazie latających i pływających dronów, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Równoległe zmagania toczyły się jeszcze w pięciu innych krajach Unii Europejskiej.

EUDIS Hackathon, Krakowski Park Technologiczny

EUDIS Hackathon, Krakowski Park Technologiczny

Zwyciężył projekt stacji dokowania i ładowania dronów podwodnych i nawodnych wykonany w pełnym modelu 3D przez AquaHub (Filip Bąk, Jędrzej Drozdowski, Wiktor Kurdek i Karol Masztalerz). O sukcesie zespołu zadecydowały również obliczenia CFD oraz aktywne korzystanie z mentoringu. Nagroda rektora AGH powędrowała do zespołu Termoblend za interesujące połączenie hardware’u i software’u w specjalnych kamerach opartych o analizę obrazu termowizyjnego oraz RGB w celu szybszego wykrywania obiektów i osób. Wyróżnione zostały również projekty zespołów Ear of Napoleon (system wspierający Battle Management System na podstawie analizy głosu przekazywanych meldunków) i Info Fortress (walka z dezinformacją poprzez wykrywanie farm botów).

Partnerami Hackathonu byli Polski Fundusz Rozwoju S.A., PGZ Stocznia Wojenna, WB GROUP, ComCERT SA, Akademia Górniczo Hutnicza. Bardzo ważne było również wsparcie ze strony Sił Zbrojnych RP: Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Wojska Obrony Terytorialnej.

Przyspieszeniu rozwoju technologii obronnych ma służyć inicjatywa NATO – Defense Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA).  Krakowski Park Technologiczny, razem z Akademią Górniczo Hutniczą, poprowadzą polski oddział tego akceleratora, co umożliwi bezpośredni dostęp do międzynarodowych zasobów i ekspertów w dziedzinie obronności. W skali krajowej równie ciekawy jest program  Innovative Dual-use tech Accelerator (IDA), organizowany przez PFR, który łączy firmy cywilne, inżynierskie z przedstawicielami branży obronnej. Najbliższa edycja jesienią.

– Przełom maja i czerwca w Krakowskim Parku Technologicznym to EUDIS Hackathon, czyli inwestowanie w edukację i popularyzację branży obronnej. Widząc co dzieje się za naszą wschodnią granicą, chcielibyśmy, żeby talenty w każdym wieku miały świadomość, że praca dla bezpiecznej Polski to nie tylko chluba, ale też bardzo atrakcyjna ścieżka zawodowa. Nie można siedzieć z założonymi rękami i narzekać, że produkty są mało innowacyjne, trzeba działać! Dlatego też zorganizowaliśmy to wydarzenie, podczas którego uczestnicy zaprezentowali naprawdę ciekawe rozwiązania, a zwycięski zespół AquaHub znalazł się również wśród trzech najlepszych zespołów w Europie! – pochwalił się Bartosz Józefowski, pełnomocnik zarządu ds. technologii podwójnego zastosowania w Krakowskim Parku Technologicznym.

Źródło: KPT