LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Już we wrześniu Finał European Rover Challenge w Krakowie

27 zespołów studenckich z 12 krajów przyjedzie we wrześniu do Krakowa. Wezmą udział w finale najbardziej prestiżowych zawodów robotów marsjańskich na świecie, European Rover Challenge. Zbudowane przez uczestników łaziki zmierzą się w 5 konkurencjach na 900 m2 symulowanej marsjańskiej powierzchni. Została stworzona na wzór Valles Marineris, jednego z największych kanionów w Układzie Słonecznym.

Łazik pokonuje trudny marsjańsko-ziemski grunt, ERC

Łazik pokonuje trudny marsjańsko-ziemski grunt, ERC

W Krakowie spotkają się najlepsi z najlepszych

Aby zakwalifikować się do udziału, finaliści musieli wyjść zwycięsko z grupy 69 drużyn biorących udział w eliminacjach, reprezentujących obydwie Ameryki, Afrykę, Azję, Europę oraz Australię. Na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej spotkają się tylko te zespoły, których dokumentacja techniczna łazika została oceniona najwyżej. Ostatecznie w finale międzynarodowych zawodów zobaczymy reprezentantów aż 12 krajów. W tym m.in. drużyny z Hiszpanii, Danii, Wielkiej Brytanii, Serbii, Szwajcarii i Grecji, z czego aż 6 zespołów z Polski.

Lista startowa, ERC

Lista startowa, ERC

Fragment Czerwonej Planety w stolicy Małopolski

W trakcie dziesiątej edycji European Rover Challenge zawodnicy zmierzą się w pięciu konkurencjach. Będą one sprawdzać umiejętności zawodników w zakresie nawigacji, oznaczania i pobierania próbek gleby. Przetestowana zostanie także sprawność technologiczna samych łazików. Areną ich zmagań będzie stworzony specjalnie na tę okazję Marsyard o powierzchni około 900 m2, wzorowany na fragmencie powierzchni Czerwonej Planety o nazwie Valles Marineris – jednym z największych kanionów w Układzie Słonecznym.

Czerwona Planeta na Ziemi, ERC

Czerwona Planeta na Ziemi, ERC

Zmagania robotów to dopiero początek atrakcji

Zawody łazików marsjańskich to jedna z wielu atrakcji, które czekają na odwiedzających wrześniowe wydarzenie w Krakowie. Równolegle z zawodami będzie odbywać się konferencja naukowa. Wystąpią specjaliści ze światowych agencji i firm kosmicznych. Będą między innymi opowiadać o przyszłości eksploracji kosmicznej, planach osadnictwa na Marsie i Księżycu. Pokażą też, jak technologie kosmiczne wpływają na codzienne życie na Ziemi. Na głównej scenie wystąpią m.in.:

Shelli Brunswick – futurystka, autorka licznych artykułów o tematyce lotniczej i kosmicznej;

Joe Cassady – dyrektor ds. Kosmicznych Programów Cywilnych w L3Harris;

Janet Ivey-Duensing – dyrektorka generalna Janet’s Planet Inc., dyrektorka ds. edukacji w Explore Mars i członkini zarządu doradczego Cosmic Girls Foundation.

Kosmiczne technologie dla przedsiębiorstw i startupów

Wydarzenie będzie również miejscem spotkań dla przedstawicieli biznesu i inwestorów zainteresowanych branżą kosmiczną. Dzięki partnerstwu z Europejską Agencją ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), podczas ERC zostanie zorganizowane jedno z ośmiu w Europie spotkań CASSINI Matchmaking. Startupy we wczesnej fazie rozwoju otrzymają wsparcie w przygotowaniu do spotkań z inwestorami i korporacjami. Zwiększy to ich zdolność do przyciągania finansowania kapitałowego i nawiązywania partnerstw.

Na wszystkie osoby, które odwiedzą teren AGH podczas wrześniowych zawodów, czekać będzie także strefa wystawców i atrakcji, dostępnych bezpłatnie i przygotowanych z myślą o wszystkich, niezależnie od wieku.

Tegoroczna, dziesiąta już edycja European Rover Challenge, odbędzie się w dniach 6–8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki transmisji na żywo w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej wydarzenia, rywalizację drużyn i wystąpienia prelegentów będzie mogła oglądać publiczność z całego świata.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejska Fundacja Kosmiczna Jest to organizacja non-profit, wspierająca inicjatywy stawiające na pierwszym miejscu przyszłość nowego pokolenia, oparta na naukach STEAM i technologiach kosmicznych. Współorganizatorem i gospodarzem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Do grona Partnerów dołączyli już: CASSINI Matchmaking, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Mars Society Polska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA), MathWorks, JoinThe.Space, 3Dconnexion, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, Fundacja Spaceship oraz Centrum Business in Małopolska.

Patroni medialni projektu: RMF, My Company Polska, Space24.pl, LoveKrakow.pl, Kosmonauta.net, Astrofaza, Urania: Postępy Astronomii, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.

Więcej informacji o wydarzeniu i zespołach biorących udział w zawodach

Źródło: materiały prasowe