LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Zbliża się przełomowy moment dla polskiego sektora kosmicznego!

EagleEye polskiej produkcji wkrótce wyruszy w kosmos!
Już tego lata, z bazy Vandenberg w Kalifornii, zostanie wystrzelony największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski satelita obserwacyjny Ziemi – EagleEye.

Creotech

EagleEye

Firma Creotech Instruments odpowiada za przeprowadzenie całej misji, tj. przygotowanie platformy satelitarnej HyperSat oraz jej elementów składowych, integrację satelity i wyniesienie na orbitę okołoziemską we współpracy z firmą ExoLaunch, która jest partnerem obsługującym dla SpaceX. EagleEye wyposażony jest w teleskop optyczny zaprojektowany i wykonany przez polską firmę Scanway oraz komputer instrumentu opracowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelita został zbudowany na uniwersalnej, modułowej platformie HyperSat, która w przyszłości może być wykorzystana do różnego rodzaju misji kosmicznych.

Wystrzelenie satelity odbędzie się za pomocą rakiety Falcon-9 firmy SpaceX Elona Muska.

EagleEye został już zintegrowany z pierścieniem łączącym go z rakietą, obok satelitów z Argentyny, Finlandii, Hiszpanii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które również biorą udział w misji Transporter-11, największej jak dotąd misji integratora Exolaunch.

EagleEye ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw posiadających zdolności tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznych na potrzeby krajowe, Europejskiej Agencji Kosmicznej i klientów z całego świata. Do tej pory tylko osiem podmiotów w Europie udowodniło swoją zdolność do zbudowania i przetestowania w przestrzeni kosmicznej satelity ważącego przynajmniej 50 kg.

Lot na orbitę okołoziemską będzie przełomowym wydarzeniem dla całej polskiej branży kosmicznej. Moment ten będzie można śledzić online dzięki planowanej przez Creotech transmisji live. Link do transmisji będzie dostępny na stronie: https://eagle-launch.com/

Wydarzenie online będzie wspierać patron medialny, My Company Polska. Więcej informacji wkrótce.