LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

No to lecimy! Ariane 6 ma Go-For-Launch we wtorek 9 lipca o 20:00

Z najnowszych informacji podanych przez dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wynika, że debiutancki lot systemu nośnego Ariane 6 odbędzie się 9 lipca br.

ESA Space 24

Wizualizacja europejskiej rakiety Ariane 6

W misji będziemy mogli odnaleźć również polski akcent, gdyż w owiewce rakiety znajdzie się dwukamerowy zestaw optyczny wrocławskiej spółki Scanway w ramach projektu YPSat.

Ariane 6 to długo wyczekiwany system nośny, który stanowi jednocześnie bilet powrotny dla Europy na globalny rynek rakiet orbitalnych. Przez długi czas możliwości Starego Kontynentu w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych w przestrzeń kosmiczną pozostawały dość ograniczone przez przyczyny polityczne i techniczne. Najnowsze informacje wskazują, że debiut odbędzie się 9 lipca br. i będziemy w nim mogli dostrzec polski akcent.

Scanway

Przebieg misji YPSat w ramach debiutu europejskiej rakiety Ariane 6

Wrocławska spółka Scanway dostarczy w ramach projektu YPSat dwukamerowy zestaw optyczny wraz z jednostką do rejestrowania, kompresji i wysyłki nagrań na Ziemię. Jego zadaniem będzie monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowanie przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi. Scanway dostarczy w ten sposób kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

Debiut Ariane 6 to nie jedyny ważny lot, w którym Scanway będzie kluczowym uczestnikiem. W 2024 r. możliwe są 4 misje kosmiczne, do których można zaliczyć start polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye firmy Creotech. W projekcie tym Scanway odpowiada za dostarczenie teleskopu optycznego.

Nowa nadzieja

Europejczycy pokładają dużą nadzieję w systemie Ariane 6, mimo że wielu ekspertów odnosi się dość krytycznie o projekcie. Przedstawiciele ESA pokładają nadzieję w opracowaniu nowego systemu nośnego, tym razem wielokrotnego użytku. Obecnie prace są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Nowa rakieta będzie prawdopodobnie zasilana innowacyjnym silnikiem Prometheus (Precursor Reusable Oxygen Methane cost Effective propulsion System), napędzanym mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu.

Scanway Space przygotowuje specjalny streaming z tego wydarzenia. Od godz. 19.30 będzie to również możliwe na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej https://www.esa.int/ESA_Multimedia/ESA_Web_TV.