Scanway prezentuje pierwsze materiały z lotu rakiety Ariane 6, kamery Spółki uzyskały flight heritage
Scanway zaprezentował wspólnie z ESA i ArianeGroup pierwsze materiały z inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Zarejestrowane przez dwukamerowy zestaw optyczny ujęcia potwierdzają działanie oferowanego przez Scanway systemu wizyjnego w warunkach kosmicznych. Dzięki temu kolejny produkt Spółki uzyskał tzw. flight heritage.
SCS (Scanway Camera System) będący częścią projektu YPSat (Young Professional Satellite) biorącego udział w pierwszym locie Ariane 6 jest oparty o rozwiązania sprawdzone wcześniej przez Scanway podczas własnej misji kosmicznej STAR VIBE przeprowadzonej w ubiegłym roku. Dzięki wrocławskiej firmie Polska miała swój ważny wkład w inauguracyjnym locie największej europejskiej rakiety Ariane 6, której start odbył się 9 lipca o godz. 21:00 polskiego czasu z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Lot został uznany za sukces i pozwolił Europie odzyskać niezależność w zakresie wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę.
„Sukces jakim okazał się lot Ariane 6 oraz jego spektakularny przebieg, włącznie z przelotem widocznym na niebie gołym okiem z Polski, to ogromna radość dla całego zespołu Scanway i powód do dumy, że jako Polska mieliśmy udział w tak prestiżowym wydarzeniu jak pierwszy, inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej. Flight heritage dla naszych kamer obsługujących start rakietowy jest cenny i ważny dla możliwej komercjalizacji tej linii produktów w przyszłości. Trendy i zgłaszane nam zapotrzebowanie wskazują na biznesową potrzebę rozwoju tego rodzaju produktów, umożliwiających szereg cennych zadań m.in. autodiagnostykę satelitów, rakiet nośnych i każdego sprzętu kosmicznego, którego właściciel chciałby zobaczyć co się z nim dzieje na orbicie” – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
YPSat (ang. Young Professionals Satellite) to europejski projekt mający na celu uchwycić kluczowe fazy inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Scanway dostarczył w ramach niego dwukamerowy zestaw optyczny, który w pierwszej fazie lotu monitorował proces separacji głównej owiewki rakiety, a w dalszej fazie lotu rejestrował przebieg separacji poszczególnych ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie. System kamer Scanway składa się z 2 szerokokątnych kamer, elektroniki i interfejsów mechanicznych, zdolnych do dostarczania obrazu w dwóch trybach: wideo do 1080p i 30 fps lub 720p i 60 fps oraz foto z rozdzielczością 12,3 Mpix. Pozyskane i dostarczone przez Scanway dane posłużą Europejskiej Agencji Kosmicznej do szczegółowych analiz oraz optymalizacji kolejnych lotów Ariane 6.
„Pierwsze zaprezentowane przez nas publicznie materiały to zdjęcia zarejestrowane kamerami Scanway dysponującymi rozdzielczością rzędu 12,3 Mpix, a nagranie wideo po skompresowaniu zostało z sukcesem przesłane na Ziemię. Poza walorem estetycznym, który w naszej opinii jest spektakularny, to kolejny pokaz umiejętności zespołu Scanway w obszarze, w którym się specjalizujemy, czyli kamer, teleskopów i szeroko rozumianej technologii obserwacyjnej z kosmosu. Nie osiadamy jednak na laurach, bo za moment znów lecimy w kosmos, tym razem w projekcie EagleEye, czyli największym polskim satelicie w historii rozwoju krajowego sektora kosmicznego. To projekt realizowany w konsorcjum z Creotech Instruments S.A. i Centrum Badań Kosmicznych PAN, a my dostarczyliśmy w nim teleskop optyczny zdolny do zobrazowań Ziemi w rozdzielczości rzędu 1-2 m na piksel, w zależności od aktualnej orbity. To największy opracowany, zbudowany i użyty do tej pory w Polsce teleskop i kolejny kamień milowy w rozwoju naszej Spółki” – komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.
Prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł ok. 4 mld EUR. Rakieta Ariane 6 to bezpośredni następca użytkowanej w latach 1996-2023 rakiety Ariane 5, która wykonała łącznie 117 lotów, z czego 112 zakończyło się sukcesem. Ariane 6 ma obecnie zakontraktowanych 30 lotów, drugi lot ma się odbyć jeszcze w tym roku, a kolejnych sześć zaplanowanych jest na rok 2025.
Projekt rakiety Ariane 6 był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich, a głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Struktura rakiety pozwala wynieść na niską orbitę Ziemi od 10,3 ton do 21,6 ton, a na orbitę geostacjonarną od 4,5 ton do 11,5 ton, w zależności od użytej konfiguracji. Ariane 62 wykorzystuje dwa boostery, a Ariane 64 cztery boostery. Ich liczba determinuje wysokość rakiety, która mierzy od 56 metrów do 62 metrów.
Materiały uchwycone kamerami Scanway można znaleźć na stronie: https://scanway.space/images-from-ypsat-mission/
Więcej informacji: https://scanway.pl/