LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Wczesny dostęp do rozszerzeń MPLAB® dla VS Code® zapewnia projektantom możliwość korzystania z narzędzi programistycznych firmy Microchip w popularnym IDE

Wczesne rozszerzenia stanowią pierwszy krok firmy Microchip w długoterminowym planie rozszerzenia portfolio i lepszej obsługi programistów pracujących w VS Code.

Microchip

MPLAB Extensions

Microchip Technology udostępniła wersję wczesnego dostępu MPLAB® Extensions for VS Code. Było to możliwe dzięki programowi Visual Studio® Code Microsoftu. Projektanci systemów wbudowanych mogą korzystać z narzędzia do importowania projektów ze zintegrowanego środowiska programistycznego MPLAB X (IDE) do VS Code.

MPLAB X IDE to rozszerzalne, wysoce konfigurowalne oprogramowanie, zawierające wiele zaawansowanych narzędzi. Pomagają one programistom odkrywać, konfigurować, rozwijać, debugować i kwalifikować wbudowane projekty dla większości mikrokontrolerów firmy Microchip i cyfrowych kontrolerów sygnału. Rozszerzenia VS Code łączą możliwości MPLAB X IDE z elastycznością VS Code. Tworzą bardziej płynne i wydajne środowisko programistyczne zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Produkty te są udostępniane w ramach programu wczesnego dostępu. Pozwala to szybko dostarczyć klientom niezbędne narzędzia, podczas gdy zespół programistów Microchip kontynuuje udoskonalanie rozszerzeń w oparciu o opinie użytkowników.

 VS Code jest niezwykle popularnym narzędziem, a ostatnie rozszerzenia MPLAB Extensions umożliwiają programistom kontynuowanie pracy w IDE, z którym są najbardziej zaznajomieni, przy jednoczesnym pełnym wykorzystaniu pełnej obsługi urządzeń i zestawu narzędzi Microchipa – powiedział Rodger Richey, wiceprezes ds. systemów programistycznych i programów akademickich w firmie Microchip.

W tej wersji wczesnego dostępu rozszerzenia MPLAB dla VS Code obejmują takie funkcje, jak import projektu MPLAB X IDE oraz możliwość kompilacji, programowania i wykonywania podstawowego debugowania za pomocą dowolnego obsługiwanego urządzenia Microchip. Dodatkowo, MPLAB Data Visualizer może być używany wewnątrz VS Code poprzez rozszerzenie, oferując użytkownikom możliwość zobaczenia, co dzieje się w urządzeniu w czasie wykonywania programu.

Przyszłe aktualizacje wprowadzą MPLAB Code Configurator do VS Code, co pomoże w konfiguracji wstępnie skonfigurowanych projektów. Rozpoczęto również prace nad rozszerzeniem VS Code dla pakietu MPLAB Machine Learning Development Suite. Podobnie jest z rozszerzeniem MPLAB Extension zapewniającym pomoc w generowaniu kodu AI, który może być przeglądany i ulepszany z poziomu IDE.

Wprowadzenie rozszerzeń MPLAB Extensions dla VS Code oznacza nowy etap dostępności i elastyczności dla programistów korzystających z narzędzi Microchip. Premiera stanowi więc pierwszy przypadek oprogramowania MPLAB IDE dostępnego poza ekosystemem programistycznym MPLAB. Jest to jednak dopiero początek szerszej integracji Microchipa z użytkownikami VS Code. Obecne funkcje mają na celu zaspokojenie bezpośrednich potrzeb programistów. W przyszłości planowane jest dalsze udoskonalanie zestawu narzędzi i wprowadzanie nowych rozszerzeń z dodatkową funkcjonalnością.

Rozszerzenia MPLAB dla VS Code są dostępne bezpłatnie, lecz niektóre zaawansowane funkcje mogą wymagać licencji subskrypcyjnej.

– Filmy dostępne na YouTube:  https://www.youtube.com/playlist?list=PLtQdQmNK_0DRncMlBVPL2JTDJnOpDdSWi

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!