LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Infineon i Oxford Ionics otrzymały kontrakt na budowę mobilnego komputera kwantowego

Infineon Technologies AG i jej partner technologiczny Oxford Ionics Ltd. zostali wybrani do budowy mobilnego komputera kwantowego jako jedno z trzech konsorcjów przez Agentur für Innovation in der Cybersicherheit GmbH „Innovation for Cybersecurity” (Cyberagentur). Cyberagentur, wspierany przez niemieckie federalne ministerstwa spraw wewnętrznych i obrony, ma na celu uzyskanie trzech działających mobilnych komputerów kwantowych w ciągu trzech lat, z których jeden system zostanie wybrany do dalszego rozwoju w celu praktycznego wykorzystania. W projekt badawczo-rozwojowy zainwestuje łącznie 35 mln EUR. Konkurs ma pomóc wzmocnić suwerenność technologiczną Niemiec i Europy w dziedzinie technologii kwantowych.

Infineon

źródło: Infineon

Jesteśmy przekonani, że zbudujemy wysoce odpowiedni system komputera kwantowego, który spełni najbardziej wymagające warunki do pracy poza laboratorium. Będzie on tak mobilny, że będzie mógł być używany praktycznie wszędzie – powiedział Clemens Rössler, szef działu rozwoju pułapek jonowych w firmie Infineon. – Dla nas budowa mobilnego komputera kwantowego wykracza poza zwykły projekt badawczy. Chodzi o połączenie naszej wiedzy technologicznej, w tym technologii platformy Infineon QPU, z dostępną na rynku technologią produkcyjną, aby uczynić obliczenia kwantowe praktycznymi.

Mobilny komputer kwantowy będzie oparty na technologii pułapek jonowych.

Cieszymy się, że możemy dostarczyć Cyberagentur pierwszy mobilny wariant linii produktów Oxford Ionics. Od samego początku postrzegaliśmy wyzwanie budowy potężnych komputerów kwantowych jako projekt inżynieryjny, a nie naukowy. Takie podejście zaowocowało zarówno najwydajniejszymi kubitami na świecie, jak i solidną technologią, która może zapewnić wiodącą w branży wydajność na niewielkiej powierzchni fizycznej w oparciu o unikatowe potrzeby klientów. Z niecierpliwością czekamy na wykorzystanie wiedzy Infineon podczas budowy mobilnego komputera kwantowego, w tym współpracy nad jednostkami QPU, które będą skalować liczbę kubitów w oparciu o naszą pozycję w zakresie jakości kubitów -powiedział dr Chris Ballance, współzałożyciel i dyrektor generalny Oxford Ionics.

Jako wysoce nowoczesny i mobilny komputer kwantowy z kubitami jonowymi, będzie on posiadał wszystkie ważne funkcje potrzebne do wykonywania złożonych operacji, takich jak te wymagane do uczenia maszynowego lub optymalizacji logistyki. Komputer kwantowy będzie kompaktowy, odporny na zakłócenia środowiskowe i energooszczędny. Dzięki zastosowaniu chipów produkowanych na wysokonakładowej linii produkcyjnej półprzewodników, plan rozwoju technologii może być skalowany do ponad 1000 kubitów wysokiej jakości.

Pozwala to na spełnienie wymagań Agencji Cybernetycznej. Chce ona zbudować powtarzalny i programowalny komputer kwantowy, który może być wykorzystywany przez organizacje bezpieczeństwa w rzeczywistej pracy na miejscu, a nie w wysoce wyspecjalizowanych laboratoriach. Wymagana do tego technologia musi być w całości zminiaturyzowana i uniezależniona od warunków laboratoryjnych, takich jak specjalne połączenia zasilania, stabilne warunki środowiskowe, połączenie danych i inne zmienne. Obaj partnerzy technologiczni Infineon i Oxford Ionics dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają wdrożyć to w praktyce.

Więcej informacji: Infineon

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!