Scanway podpisuje umowę z Flytronic S.A.
Zawarta 8 listopada umowa ze spółkami Scanway i Flytronic (wchodzącą w skład GRUPY WB) jest sformalizowaniem wcześniejszego, podpisanego w sierpniu listu intencyjnego. W ramach współpracy Scanway opracuje komponenty głowicy obserwacyjnej. Obok projektu kosmicznego PIAST oraz porozumienia o współpracy z ICEYE, to kolejny, kluczowy krok w budowaniu pozycji Scanway na dużym i perspektywicznym rynku obronnym.
Po zaprojektowaniu, dostarczeniu i pozytywnym zakończeniu testów rozwiązania wykorzystującego kompetencje Scanway, firma Flytronic deklaruje chęć rozpoczęcia rozmów i negocjacji biznesowych w celu wdrożenia produktu w oferowanych przez siebie rozwiązaniach. Gliwickie przedsiębiorstwo jest projektantem i producentem bezzałogowych systemów powietrznych (m.in. X-FRONTER, FLYEYE i FT-5), sprawdzonych w najtrudniejszych warunkach, w tym podczas konfliktu o wysokiej intensywności.
– Zapowiadane przez nas działania nakierowane na wejście w perspektywiczny rynek związany z produktami obronnymi przynoszą rezultaty. Zawarcie umowy z Flytronic S.A. to wejście w etap bliskiej współpracy z wiodącym graczem w tym sektorze i możliwość realnego wpływu na budowanie konkurencyjności polskiego sektora obronnego na arenie międzynarodowej. Zaprojektowanie, dostarczenie i przetestowanie opracowanych przez Scanway komponentów ma docelowo pozwolić osiągnąć krajowym i sojuszniczym podmiotom przewagę na globalnej arenie konfliktów zbrojnych. Kompetencje, które wypracowaliśmy przez 8 lat rozwoju technologii obserwacyjnych dla branży kosmicznej i wizji maszynowej dla branży wytwórczej, stanowią doskonały fundament dla stworzenia produktu istotnie zwiększającego funkcjonalność i możliwości obrazowania systemów bezzałogowych – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
– Warto podkreślić, że posiadamy w pełni zabezpieczone środki finansowe na prace B+R w ramach zawartej z Flytronic S.A. umowy, których źródłem jest sukces naszej oferty publicznej zakończonej kilka tygodni temu. Harmonogram prac został ustalony na 24 miesiące, jednak potencjalne nieformalne rozmowy dotyczące dalszej komercjalizacji komponentów optoelektronicznych, w tym produkcji seryjnej, mogą zacząć się wcześniej – dodaje Jędrzej Kowalewski.
Flytronic S.A. jest polskim ośrodkiem rozwijającym i produkującym bezzałogowe platformy powietrzne. Prowadzone w spółce badania i prace rozwojowe w zakresie elektroniki, informatyki oraz mechaniki lotniczej charakteryzują się innowacyjnością na skalę światową. Aby to zapewnić stosowane są na jak najszerszą skalę autorskie rozwiązania. Specyfiką systemów bezzałogowych jest zachowanie jak najmniejszej masy, przy stale rosnących wymaganiach i charakterystykach platformy powietrznej.
– Celem umowy jest opracowanie prototypu sensora optoelektronicznego, umożliwiającej prowadzenie zaawansowanych obrazowań z platform bezzałogowych. Określiliśmy szczegółową specyfikację dla przygotowania końcowego produktu w kluczowych aspektach: wymagań obrazowych, wymagań fizycznych i interfejsu, a także wymagań funkcjonalnych. Przed nami okres wytężonych prac o charakterze B+R zanim rozpoczniemy pierwsze testy urządzenia, natomiast jesteśmy przekonani, że dostarczymy produkt spełniający wszystkie wymagania. Efektem będzie potencjał do istotnego wzmocnienia funkcjonalności i możliwości obrazowych przyszłych powietrznych platform bezzałogowych, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność i uznanie w oczach decydentów z sektora obronnego na szczeblu krajowym i międzynarodowym – mówi Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
Określony na 24 miesiące harmonogram realizacji projektu obejmie fazy: studium koncepcji, rozwój produktu, integracja rozwiązania, wdrożenie i testy lotne. Scanway będzie odpowiedzialny za zarządzanie realizacją umowy, w tym koordynację działań inżynierskich i projektowych, a także sporządzanie raportów. Flytronic zapewni i udostępni odpowiednie prerekwizyty do realizacji umowy (m.in. modele elementów platform), wsparcie, a także zespół testujący rozwiązania. Scanway będzie wyłącznym właścicielem własności intelektualnej w zakresie opracowanego sensora.
Źródło: informacja prasowa