LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Targi electronica 2024 potwierdziły innowacyjną siłę branży

Gdzie przyszłość spotyka się z teraźniejszością: Na targach electronica 2024 w Monachium międzynarodowy przemysł elektroniczny w imponujący sposób pokazał w 18 halach wystawowych, że technologie cyfrowe są kluczem do osiągnięcia neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości. W dniach od 12 do 15 listopada około 80 tys. odwiedzających targi mogło zapoznać się z innowacjami prezentowanymi przez 3480 wystawców. Ekspozycje obejmowały całe spektrum elektroniki. Na stoiskach wystawienniczych i w ramach obszernego programu towarzyszącego można było słyszeć ożywione dyskusje wywoływane poruszaniem takich tematów, jak zrównoważony rozwój, sztuczna inteligencja, przyszłość mobilności i rozwój młodych talentów. Równolegle w dwóch halach odbywał się równie udany SEMICON Europa.

electronica 2024

Po czterech dniach targów dr Reinhard Pfeiffer, dyrektor generalny Messe München, podsumowuje je bardzo pozytywnie: – Od 60 lat electronica jest centralnym miejscem spotkań globalnego przemysłu elektronicznego. Tegoroczne targi w Monachium, wiodącym ośrodku technologicznym, po raz kolejny były imponującą demonstracją innowacyjnej siły branży. Odwiedzający mogli zobaczyć na własne oczy, jak przyszłe technologie już nabierają kształtu, od inteligentnych rozwiązań energetycznych, po inteligentną mobilność, i jak istotną rolę odgrywa w tym przemysł elektroniczny”.

Dr Gunther Kegel, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Elektronicznego i Cyfrowego (ZVEI), skomentował obecną sytuację branży, zauważając, że chociaż przemysł elektroniczny i cyfrowy przeżywa trudne czasy, wierzy, że obecne spowolnienie gospodarcze nie podważa megatrendów elektryfikacji, cyfryzacji i automatyzacji ani wizji All Electric Society.

Jestem przekonany, że ożywienie jest na horyzoncie, nawet dla sektora komponentów elektronicznych, który doświadczył znacznego spadku sprzedaży po kilku dobrych latach w Niemczech. Ważne jest, aby warunki ramowe w Niemczech szybko się poprawiły

Duch targów electronica w halach

electronica 2024 była bardziej międzynarodowa niż kiedykolwiek. Cieszymy się, że targi po raz kolejny odbyły się na tym samym wysokim poziomie, co przed pandemią i że atmosfera była bardzo pozytywna pomimo trudnych czasów – mówi dyrektor targów Katja Stolle. – Spacerując po halach i rozmawiając z ludźmi, po raz kolejny można było poczuć niepowtarzalnego ducha targów electronica – dodaje Caroline Pannier, zastępca dyrektora targów, która przejmie zarządzanie targami electronica w grudniu. Wyniki ankiety targowej również potwierdzają, jak bardzo uczestnicy byli zadowoleni z targów.

electronica 2024

electronica 2024 ustawiła nową poprzeczkę w 60. rocznicę: wyprzedane hale wystawowe, wykwalifikowane rozmowy z klientami i doskonała liczba odwiedzających – mówi Philip Harting, przewodniczący rady doradczej electronica i dyrektor generalny HARTING Technology Group. – electronica jest latarnią morską i dynamiczną, innowacyjną siłą napędową międzynarodowego przemysłu elektronicznego. Już nie możemy się doczekać targów electronica 2026.

Najwyższej klasy początek targów

Dwa najważniejsze punkty programu w dniu poprzedzającym targi przygotowały grunt pod mocny początek targów electronica 2024.

electronica 2024

Konferencja electronica Automotive zgromadziła międzynarodowych specjalistów i liderów z całego łańcucha dostaw, aby omówić bieżące wyzwania stojące przed branżą. Wieczorem odbył się renomowany okrągły stół CEO z udziałem prezesów Jean-Marc Chery (STMicroelectronics), Jochena Hanebecka (Infineon Technologies) i Kurta Sieversa (NXP Semiconductors) oraz gościa specjalnego Barbary Bergmeier (dyrektor wykonawczy ds. operacji przemysłowych w Jaguar Land Rover). Podkreślili oni między innymi kluczową rolę współpracy międzynarodowej w branży półprzewodników i omówili, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc w zapewnieniu stabilnych łańcuchów dostaw.

Poczucie poufności/umiejętności

Rozbudowany program wspierający na targach electronica oferował bogactwo specjalistycznych spostrzeżeń i nowych impulsów. Na sześciu scenach eksperci dzielili się swoją wiedzą poprzez zorientowane na zastosowania prezentacje dotyczące niemal każdego obszaru elektroniki. Nowe punkty centralne w programie forum obejmowały AI Machine Learning, Industrial Control i Women in Tech. Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym były również ważnymi tematami, przedstawianymi w prezentacjach, rundach dyskusyjnych i specjalnych wycieczkach. Kolejnym kluczowym tematem były talenty jutra: Platforma Fast Forward dała wybranym start-upom scenę do zaprezentowania swoich innowacji, podczas gdy Strefa Kariery zapewniła wgląd w perspektywy kariery w branży elektronicznej poprzez spersonalizowane porady i internetową giełdę pracy. Dzień Młodych Talentów dla uczniów i studentów, który odbył się ostatniego dnia targów, również spotkał się z dużym entuzjazmem.

SEMICON Europa stanowił uzupełnienie targów

Jako doskonałe uzupełnienie targów electronica, wystawcy SEMICON Europa zaprezentowali produkty i rozwiązania dla produkcji półprzewodników w dwóch równoległych halach.

electronica 2024

SEMICON Europa, strategicznie powiązany z targami electronica, zgromadził liderów branży z całego łańcucha dostaw, którzy podzielili się spostrzeżeniami na temat postępów pobudzających zrównoważony wzrost w sektorze półprzewodników – powiedział Laith Altimime, prezes SEMI Europe. – Rekordowa frekwencja i wyprzedana powierzchnia wystawiennicza – SEMI jest podekscytowane tegorocznymi wynikami.

electronica 2024 w liczbach

3480 wystawców przyjechało z 59 krajów i regionów, z czego 76 procent z zagranicy. Targi odwiedziło około 80 tys. gości z około 100 krajów i regionów. Udział odwiedzających z zagranicy wyniósł 54 procent. Po Niemczech, w pierwszej dziesiątce krajów odwiedzających znalazły się: Włochy, Chiny, Francja, Austria, Wielka Brytania, Szwajcaria, USA, Hiszpania, Holandia i Polska.

Kolejne targi electronica odbędą się w dniach od 10 do 13 listopada 2026 roku.

Fotografie: electronica

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!