DESIRE4EU – europejski projekt mający na celu opracowanie biodegradalnych płytek PCB
Zadaniem DESIRE4EU jest stworzenie zrównoważonych, cyrkularnych i przemysłowo wiarygodnych wielowarstwowych PCB, wytwarzanych w całości w Europie z materiałów biodegradowalnych i pochodzenia biologicznego. Nowa generacja obwodów drukowanych ma spełnić nie tylko wysokie standardy technologiczne i jakościowe wymagane przez rynek, ale także będzie mogła być w pełni poddawana recyklingowi za pomocą ekologicznego procesu bioługowania.
Partnerzy DESIRE4EU
Konsorcjum DESIRE4EU składa się z ośmiu partnerów akademickich i przemysłowych z pięciu krajów europejskich. Koordynatorem jest Politechnika w Grenoble, a kierownikiem przedsięwzięcia prof. Pascal Xavier. Projekt łączy wiedzę z zakresu nauki o materiałach, zielonej chemii, elektroniki i mikrobiologii środowiskowej, zapewniając interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania wyzwań ekologicznych.
Grenoble INP-UGA (Graduate Schools of Engineering and Management, Université Grenoble Alpes – Francja) – instytut składający się z 8 szkół inżynierii i zarządzania oraz 40 laboratoriów badawczych.
Arduino AB – spółka zależna Arduino SA, firmy zajmującej się sprzętem typu open source.
MESHINING Engineering – firma inżynieryjna świadcząca usługi w zakresie projektowania i symulacji wspomaganych komputerowo (CAD/CAE), produkcji, rozwoju narzędzi, prototypowania, projektowania lekkich konstrukcji i symulacji strukturalnych.
ALBA Elettronica – część ALBA PCB Group, producenta obwodów drukowanych i rozwiązań wbudowanych, posiadającego zakłady produkcyjne i centra techniczne we Włoszech, Niemczech, Polsce i Chinach.
Budapest University of Technology and Economics – poprzednik Uniwersytetu Technologii i Ekonomii (BME), założony w 1782 roku i pierwszym w Europie instytut kształcący inżynierów w strukturze uniwersyteckiej. Kształci specjalistów w dziedzinie technologii, informatyki, nauk przyrodniczych, ekonomii, biznesu i zarządzania.
ABchimie – francuska firma należąca do grupy Chase corporation. Od ponad dwudziestu lat tworzy, produkuje i dystrybuuje profesjonalne rozwiązania chemiczne do ochrony i czyszczenia obwodów elektronicznych.
SiNANO Institute – Europejskie Stowarzyszenie Akademickie i Naukowe na rzecz Nanoelektroniki, łączące europejską społeczność badawczą i akademicką w dziedzinie nauki i technologii półprzewodnikowych. Skupia 27 członków akademickich/RTO i 22 start-upy zajmujące się zaawansowanymi technologiami w dziedzinie wytwarzania, charakteryzacji, modelowania, projektowania i symulacji nowych materiałów, urządzeń, obwodów i systemów nanoelektronicznych z 16 krajów europejskich.
UCLouvain (Université Catholique de Louvain) – największy uniwersytet we francuskiej społeczności Belgii z ponad 40 tysiącami studentów. Instytut ICTEAM UCLouvain skupia 200 naukowców w dziedzinie elektrotechniki, informatyki i matematyki stosowanej oraz 40 członków wydziału. Grupa zaangażowana w projekt DESIRE4EU rozwinęła wiedzę techniczną i naukową związaną z oceną cyklu życia, ekoprojektowaniem, produkcją i pomiarami szerokiej gamy urządzeń elektronicznych.
Zanieczyszczenie środowiska – wyzwanie dla Europy
Obwody drukowane (PCB) znajdują się prawie we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Pomimo ciągłych wysiłków na rzecz poprawy ich wydajności w ostatnich latach, problem odpadów związanych z produkcją i użytkowaniem PCB nie został rozwiązany. Udział w śladzie środowiskowym płytki elektronicznej waha się od 5 do 20%. Produkcja natomiast zależy od dostępności minerałów i metali, które uzależniają Europę od międzynarodowych rynków i współpracy.
Każdego roku produkuje się 800 tys. ton PCB, co odpowiada około 6 mln ton CO2, czyli rocznemu śladowi CO2 wytwarzanemu przez 1 250 000 osób.
70% tradycyjnych obwodów drukowanych wykonanych jest z materiałów nieodnawialnych, które obecnie nie są skutecznie poddawane recyklingowi
Odpady PCB to około 3 Mt, co daje 3-6% całkowitej masy odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Do 2030 r. z PCB można więc odzyskać od 0,6 do 1,2 mln ton materiałów krytycznych (CM).
Według Antonello Pramaggiore, który kieruje działaniami Alba PCB Group w projekcie, przemysł elektroniczny będzie musiał zasadniczo przemyśleć zrównoważoność swoich łańcuchów dostaw w nadchodzących latach, aby sprostać wytycznym środowiskowym Komisji Europejskiej.
Ekologiczna transformacja
Wymaga priorytetowego traktowania dostawców stosujących ekologiczne materiały i procesy produkcyjne, dążących do zmniejszenia zależności od zasobów nieodnawialnych, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i minimalizacji e-odpadów. Oferuje strategiczną szansę dla europejskiego sektora elektronicznego na przyspieszenie innowacji, zwiększenie efektywności operacyjnej i wzmocnienie konkurencyjności na coraz bardziej „zielonym” rynku globalnym.
Silne zainteresowanie ze strony licznych klientów, po ogłoszeniu projektu DESIRE4EU, podkreśla znaczenie tych kwestii dla przyszłości przemysłu elektronicznego i jego ewolucji w kierunku bardziej zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk.
Żródło: DESIRE4EU, ALBA Elettronica, WM Eltar sp. z o.o.