Standard IPC 7711/7721 – poprawki, modyfikacje i naprawa zespołów elektronicznych
PB Training jako część zespołu PB Technik – polskiego dystrybutora renomowanych marek maszyn do produkcji elektroniki – od siedmiu lat zajmuje się szkoleniem pracowników branży elektronicznej. W ramach swojej działalności oferujemy szkolenia autorskie oraz szereg najbardziej popularnych szkoleń amerykańskiego stowarzyszenia handlowego Institute for Printed Circuits (IPC). W naszym Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym IPC trenerzy prowadzą szkolenia z następujących standardów:
- Kryteria Dopuszczenia Płyt Drukowanych – IPC A-600;
- Dopuszczalność Zespołów Elektronicznych – IPC A-610;
- Wymagania dla Lutowanych Zespołów Elektrycznych i Elektronicznych – IPC J-STD-001 (+ SPACE – Dodatek dla przemysłu kosmicznego i militarnego);
- Wymagania i Akceptacje dla Montażu Kabli i Wiązek – IPC WHMA-A-620;
- Poprawki, Modyfikacje i Naprawa Zespołów Elektronicznych – IPC 7711/7721.
W ostatnim czasie zauważyliśmy wyjątkowe zainteresowanie ostatnim szkoleniem z powyższej listy. W związku z tym z przyjemnością przybliżymy program i znaczenie tego kursu.
„poprawka”, „modyfikacja”, „naprawa”
Na przestrzeni lat obwody elektroniczne stały się bardziej skomplikowane i poddane miniaturyzacji, jednak nie oznacza to, że przy zastosowaniu odpowiednich metod i narzędzi, nie są modyfikowalne czy nie podlegają naprawom.
Ze względu na to, że terminy „poprawka”, „modyfikacja”, „naprawa” brzmią dosyć podobnie, na wstępie warto wyjaśnić, jak standard IPC 7711/7721 definiuje każde z tych pojęć.
Czynność polegającą na przywróceniu pełnej zgodności produktu ze stosowaną dokumentacją, wykorzystując do tego celu oryginalne lub równoważne procesy, określa się „poprawką”. Można powiedzieć, że bazując na dokumentacji produktu i poruszając się w obrębie procedur zastosowanych do projektu, podejmujemy pewne poprawki np. wymianę komponentu SMD na płycie.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z weryfikacją zdolności funkcjonowania produktu, w celu przyznania nowego kryterium dopuszczenia, mówimy o „modyfikacji”. Zwykle czynności modyfikujące należy włączyć do zmian projektowych, by mogły być nadzorowane za pomocą rysunków i poleceń zmian. Należy pamiętać, że modyfikację można wdrożyć tylko na podstawie autoryzowanych dokumentów. Najczęściej są to sytuacje, gdy dany produkt chcemy zaktualizować.
W przypadku gdy mamy do czynienia z wadliwym artykułem, któremu przywracamy sprawność funkcjonalną w formie, która nie jest zgodna z obowiązującą specyfikacją, mówimy o „naprawie”.
Procedury
W zależności od warunków i celów, procedury nie muszą być takie same do omawianych sytuacji. Zazwyczaj warunki poprawek, napraw lub modyfikacji w trakcie produkcji różnią się od zastosowanych procedur wykorzystanych do produktów, które nie spełniły oczekiwań po wprowadzeniu do użytkowania. W sytuacji, gdy problem z produktem jest wykryty na etapie procesu montażu, należy podjąć decyzję, czy produkt wymaga przeróbki, naprawy, czy może należy go w całości odrzucić. W przypadku gdy defekt produktu zostaje odkryty po wprowadzeniu go do użytku, przeważnie posługujemy się terminem „naprawa”, by określić działania podjęte w celu przywrócenia jego działania.
Trzy klasy standardów IPC
Warto zdać sobie sprawę, że nie każdy produkt wymaga takiego samego podejścia. Dlatego też standardy IPC wyróżniają trzy klasy produktu. To użytkownik, definiowany jako zleceniodawca, jest wskazany jako ten, który ma za zadanie zidentyfikowanie klasy swojego produktu. Ma to ogromne znaczenie, bowiem w zależności od klasy produktu będziemy podejmować różne czynności. W jaki sposób Standard definiuje poszczególne klasy?
Klasa I – Ogólne Produkty Elektroniczne, głównym wymaganiem jest działanie gotowego zespołu.
Klasa II – Produkty Elektroniczne z Przeznaczeniem do Konkretnych Zastosowań Usługowych, produkty których działanie jest ciągłe a żywotność ich jest wydłużona, nieprzerwana praca jest dla nich pożądana, ale nie jest istotna. Środowisko użytkowania nie powinno wpłynąć na funkcjonowanie produktu.
Klasa III – Produkty Elektroniczne Wysokiej Klasy/Działające w Surowym Środowisku, produkty, które w każdych okolicznościach powinny działać oraz istotne jest ich działanie na żądanie, niedopuszczalna jest awaria sprzętu, a końcowe otoczenie użytkowania może być surowe. Sprzęt musi działać, gdy jest potrzebny.
Program szkolenia
Czym charakteryzuje się program szkolenia? Standard jest podzielony na dwie części. Pierwsza część 7711 dotyczy wprowadzania poprawek, zaś druga część 7721 odpowiada za modyfikacje i naprawy. Kurs składa się z dziesięciu modułów. Wszystkie moduły składają się z części teoretycznej i praktycznej, oprócz modułu pierwszego – stricte teoretycznego – podejmującego zagadnienia dotyczące celu kursu, zakresu, terminów itp. oraz modułu zajmującego się tematem komponentów BGA. Moduły praktyczne poprzedzone są prezentacją tematu, procedur i narzędzi.
Po wyjaśnieniu zadania studenci w profesjonalnym laboratorium przechodzą do realizacji założeń praktyki, która po wykonaniu jest oceniana przez trenera. Prace są oceniane pod kątem zastosowania się do wymagań dla III klasy produktu.
Standard w swej treści podejmuje wymagania dotyczące przewodów, powłok ochronnych, naprawy laminatu, wymiany ścieżek przewodzących i pól lutowniczych, komponentów przewlekanych i SMD, takich jak CHIP, MELF, komponentów z wyprowadzeniami typu skrzydło mewy i „J” – PLCC. Praktyczna część kursu, dotycząca komponentów THT i SMD, polega na polutowaniu i wylutowaniu – według metod i wymagań przedstawionych w standardzie – różnych rodzajów komponentów.
W programie, oprócz informacji o procesach, nie brakuje wskazówek dotyczących materiałów i narzędzi wykorzystywanych w postępowaniu naprawczym. Szeroki zakres kursu pozwala studentom w pełny sposób poznać procedury dotyczące każdego obszaru napraw zespołu elektronicznego. Modyfikacja, przerabianie oraz naprawa płyt PCB i zespołów jest wysoce trudną czynnością, polegającą na indywidualnych umiejętnościach i kompetencjach operatora. Realizacja właściwych metod przez niewykwalifikowany personel może spowodować obniżenie właściwości produktu. Standard przy każdym procesie określa zalecany poziom umiejętności operatora.
Pięć dni intensywnego kursu
Szkolenie pozwala poznać prezentowane przez standard sprawdzone, niezawodne procesy dotyczące napraw, modyfikacji i przeróbek przywracające w pełni funkcjonalność zespołu elektronicznego. Podczas pięciu dni intensywnego kursu studenci poznają procedury oraz mają możliwość przećwiczenia konkretnych czynności, które definiuje Standard. Tylko ćwiczenia i powtarzalność wykonywanych procedur zapewni najwyższą efektywność pracowników. Dodatkowo każda firma powinna zadbać, by Standard był dostępny w miejscu pracy.
Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą poznać, jak należy właściwie podejść do tematu naprawy obwodu elektronicznego oraz doskonalić swoje umiejętności.
Kontakt: szkolenia@pbtechnik.com.pl
Plan kursu oraz więcej informacji znajdziecie na stronie: PB Training