LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Rozwijana przez spółki Grupy WB radiostacja Osobista TYTAN (PERAD) już po badaniach

Szef Agencji Uzbrojenia zatwierdził orzeczenie, co niniejszym kończy badania kwalifikacyjne Radiostacji Osobistej (PERAD), rozwijanej przez spółki GRUPY WB w ramach pracy rozwojowej „Zaawansowane Indywidualne Systemy Walki TYTAN”. To pierwsza polska radiostacja z opracowanym w kraju modułem kryptograficznym.

Fot. Grupa WB

Gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, zatwierdził orzeczenie z badań kwalifikacyjnych Radiostacji Osobistej (PERAD) opracowanej w ramach realizacji pracy rozwojowej pod nazwą „Zaawansowane Indywidualne Systemy Walki (ZISW) kryptonim TYTAN”. Otwiera to pełną drogę do zamówień sprzętu produkowanego przez polskie podmioty przez Siły Zbrojne RP.

PERAD to pierwsza w historii polskiej łączności wojskowej szerokopasmowa radiostacja osobista z opracowanym w kraju modułem kryptograficznym. Samo urządzenie, a także osprzęt m.in.. anteny, zasilacze, zestawy mikrofonowo-słuchawkowe, wzmacniacze pojazdowe, ładowarki jedno- i wielostanowiskowe, z wynikiem pozytywnym zakończyły próby w ramach badań kwalifikacyjnych.

Nieco wcześniej Radiostacja Osobista uzyskała Certyfikat Ochrony Kryptograficznej – Certyfikat Typu nr 36/2024, wydany 25 maja 2024 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. PERAD jest przygotowany do przetwarzania informacji o klauzuli Zastrzeżone/NATO Restricted.

PERAD powstał w odpowiedzi na wymagania Sił Zbrojnych RP na zaawansowany środek łączności szerokopasmowej dla żołnierza na polu walki. Radiostacja Osobista została stworzona do komunikacji w najtrudniejszych nawet warunkach, łącznie z sytuacjami w których przeciwnik aktywnie używa systemów walki radioelektronicznej.

PERAD jest radiostacją definiowalną programowo (SDR, Software Defined Radio). Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań osiągnięto wysoką jakość transmisję głosu i długi czas pracy przy zachowaniu niewielkich gabarytów i małej masy. Radiostacja Osobista może tworzyć samoorganizującą się sieć komunikacyjną złożoną z kilkunastu urządzeń (MANET).

Fot. Grupa WB

PERAD pracuje w trybie pełnej konferencji wielu użytkowników. Charakteryzuje się niską gęstością widmową sygnału, hoppingiem oraz wbudowanymi algorytmami kryptograficznymi. PERAD umożliwia przesyłanie danych oparte na protokole IP, w tym obrazów wideo oraz zdjęć, zapewnia łączność głosową..

Radiostację Osobistą wyróżnia niski pobór mocy i inteligentne zarządzanie energią. Utrudnia to przeciwnikowi wykrycie pracującego urządzenia, jak i umożliwia wielodniową pracę radiostacji w trybach oszczędnościowych. Pozwala na czuwanie w ciszy radiowej i przejście do pracy w kilka sekund bez sygnału GPS.

PERAD umożliwia zwiększenie zasięgu łączności i oddziaływania na rozległy obszar, obejmujący dowolny teren (budynki, lasy, góry) przy użyciu przekaźników radiowych przenoszonych przez bezzałogowce. Zapewnia przewagę informacyjną przy jednoczesnym ograniczeniu sygnatury elektromagnetycznej.

Radiostacja jest rozwiązaniem kompatybilnym z innymi systemami GRUPY WB, w tym Cyfrową Platformą Komunikacji FONET oraz Osobistym Systemem Dowodzenia i Obserwacji U-GATE.

GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników w ponad 20 spółkach polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych
na świecie producentów systemów bezzałogowych.

RADMOR to centrum kompetencyjne GRUPY WB w radiokomunikacji militarnej. Gdyńska spółka
to największy w Polsce producent i dostawca nowoczesnych środków łączności radiowej. Prowadzi działalność na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, wytwarza radiostacje wojskowe. RADMOR zaangażowany jest w europejskie programy badawcze, wytaczające nowe standardy komunikacji wojskowej.

Żródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!