LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Creotech Instruments planuje wzmocnić kapitałowo Spółkę w celu sprawnej realizacji programu Mikroglob o wartości 453 mln PLN netto

Creotech Instruments, notowany na GPW polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, zawarł 20 grudnia ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia rekordową umowę w historii rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Dotyczy ona dostawy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w postaci 4 mikrosatelitów opartych na autorskiej platformie HyperSat rozwijanej przez Spółkę oraz segmentu Kontroli Misji i Przetwarzania Danych Obrazowych.

Creotech planuje pozyskać środki do sfinansowania części niezbędnych wydatków i nakładów z planowanej emisji nowych akcji z intencją, aby w miarę możliwości zapewnić prawo pierwszeństwa dla istniejących akcjonariuszy posiadających określoną liczbę akcji Spółki. Zarząd zakłada, że w miarę możliwości pozostałą część finansowania będzie mógł pokryć zaliczkami na wykonanie przyznanego kontraktu, które mogą być wypłacone Spółce po przedstawieniu wymaganych gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych.

Zarząd Creotech Instruments zwołał na 30 stycznia 2025 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w celu podjęcia wymaganej uchwały emisyjnej, a następnie, jeżeli zostanie ona podjęta oraz biorąc pod uwagę m.in. warunki rynkowe, planuje przeprowadzić emisję do 475.000 akcji zwykłych na okaziciela skierowaną do inwestorów spełniających wymogi określone w uchwale emisyjnej.

Dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A. Fot. Creotech Instruments S.A.

Od wielu lat intensywnie rozwijamy Creotech Instruments i przyczyniamy się do zwiększania zdolności polskiego sektora kosmicznego z korzyścią dla wszystkich naszych interesariuszy, w tym pracowników czy inwestorów. Z końcem 2024 roku zostaliśmy wybrani przez Skarb Państwa – Agencję Uzbrojenia do realizacji strategicznego dla bezpieczeństwa Polski programu Mikroglob, o rekordowej w naszej branży wartości 453 mln PLN netto. Do realizacji tej skali zaawansowanych i wymagających technologicznie projektów przygotowywaliśmy się od czasu ostatniej oferty publicznej, dzięki której m.in. wynieśliśmy w ubiegłym roku na orbitę największego polskiego satelitę EagleEye oraz kończymy prace związane z rozbudową zakładu produkcyjnego, dostosowanego do realizacji dużych zleceń, w tym produkcji mikrosatelitów o masie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów. W celu maksymalizacji sprawnego oraz efektywnego poprowadzenia programu Mikroglob, zamierzamy dodatkowo wzmocnić kapitałowo Spółkę poprzez emisję nowych akcji. To obecnie najważniejszy w polskiej branży kosmicznej kontrakt i jego realizacja to z jednej strony wyjątkowe wyróżnienie, ale także ogromna odpowiedzialność. W połączeniu z naszym portfolio produktowym, możliwościami i zawartymi do tej pory umowami przeniesie nas to do wyższej ligi globalnych przedsiębiorstw branży kosmicznej. Dodatkowe środki pozwolą nam skoncentrować się na zadaniu i w efekcie rozszerzyć zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy obserwacji Ziemi. To wymierna korzyść dla krajowych zdolności obronnych, katalizator dla dalszego rozwoju sektora i kamień milowy w historii Spólki – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Program Mikroglob

Program o wartości 453 mln PLN netto jest istotnym elementem budowy własnych i niezależnych zdolności kosmicznych, strategicznych dla bezpieczeństwa narodowego. Systemy satelitarne każdego dnia odgrywają istotną rolę podczas współczesnych konfliktów, a od 2019 roku NATO uznało przestrzeń kosmiczną za piątą domenę działań operacyjnych – po lądzie, morzu, powietrzu i cyberprzestrzeni. Umowa zawarta pomiędzy Creotech a Skarbem Państwa-Agencją Uzbrojenia dotyczy wyniesienia 4 mikrosatelitów na niską orbitę heliosynchroniczną do 2027 roku. Częścią zawartej umowy jest również segment naziemny w postaci Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Źródło finansowania stanowią fundusze unijne z Krajowego Planu Odbudowy.

Creotech Instruments dąży do stania się wiodącym dostawcą technologii mikrosatelitarnych w Unii Europejskiej w projektach obronnych i komercyjnych. Realizuje szereg misji kosmicznych na różnych etapach rozwoju dla m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, Komisji Europejskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej czy Skarbu Państwa-Agencji Uzbrojenia. Rozwijana przez Creotech platforma satelitarna HyperSat pozycjonuje Spółkę w ścisłym gronie podmiotów zdolnych do oferowania zaawansowanych mikrosatelitów oraz całych konstelacji satelitarnych. Kluczowe elementy platformy HyperSat zostały sprawdzone podczas misji testowej EagleEye w 2024 roku. Kolejne misje z wykorzystaniem platformy HyperSat są zaplanowane w 2025 roku w ramach projektu PIAST realizowanego dla MON – pierwszej polskiej konstelacji satelitarnej.

Pozyskanie kapitału przez emisję akcji

Na przestrzeni maja-grudnia 2023 roku zrealizowaliśmy dla Agencji Uzbrojenia przemysłowe studium wykonalności projektu mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi obejmujące fazę 0-A programu Mikroglob. Cieszy nas pozytywna ewaluacja naszych rosnących zdolności w zakresie produkcji zaawansowanych satelitów i powierzenie nam kolejnych faz tego programu: B, C, D i E1. Potwierdza to, że z sukcesem realizujemy nasze dążenie do stania się wiodącym dostawcą technologii mikrosatelitarnych w Unii Europejskiej w projektach obronnych i komercyjnych. W latach 2025-2026 planowanych do wyniesienia jest już co najmniej 7 satelitów opartych o naszą platformę HyperSat, z czego 4 to mikrosatelity w projekcie Mikroglob. Planujemy pozyskać dodatkowy kapitał poprzez emisję akcji. Będzie to jeden z instrumentów pozwalających sfinansować nakłady na początku projektu. Zakładamy również finansowanie części wydatków z zaliczek, a także spodziewamy się dostępności finansowania dłużnego jako narzędzia, z którego będziemy mogli skorzystać na dalszych etapach. Perspektywy Spółki na bazie realizacji umowy o wartości 453 mln PLN netto są bardzo dobre, a jako dodatkowy czynnik motywujący dla kadry menadżerskiej, zaangażowanej w realizację tego kontraktu, zamierzamy przyjąć program motywacyjny o skali do 107.000 akcji z ceną emisyjną równą 130 zł, wyliczoną jako 10% dyskonto względem wartości kursu akcji Spółki sprzed dnia zawarcia umowy. Warunkiem przyznania akcji będzie pozytywne zakończenie projektu – mówi Paweł Górnicki, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Creotech Instruments S.A.

Platforma Eagle Eye

Creotech Instruments jest firmą działającą w obszarze systemów satelitarnych i zaawansowanej elektroniki m.in do zastosowań kwantowych. Jako jedyna firma w Polsce osiągnęła zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do kilkudziesięciu kg. Istotnym krokiem w rozwoju Spółki był wyniesiony w 2024 roku testowy mikrosatelita EagleEye oparty na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Platforma ta pozwala na realizację różnego rodzaju misji, od technologicznych i naukowych, poprzez misje obserwacyjne i telekomunikacyjne, aż po misje w daleki kosmos. Jej modułowa konstrukcja zapewnia pełną skalowalność satelitów w zakresie 10-60 kg, a w przyszłości także do 200 kg.

Źródło: Creotech Instruments S.A.

Creotech Instruments S.A. to polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi. Spółka posiada własne zakłady produkcyjne elektroniki ulokowane na terenie kraju oraz zaplecze integracji małych satelitów. Jest jednym z polskich kontrahentów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i regularnie dostarcza swoje rozwiązania do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych świata m.in. Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, MIT, Oxford University, Berkley University czy Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI w Niemczech.

Do kluczowych projektów Spółki należy EagleEye, największy satelita w historii Polski, wyniesiony na orbitę w 2024 roku, konstelacja PIAST, której celem jest umieszczenie trzech satelitów obserwacyjnych na orbicie w 2025 roku oraz budowa pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej (Program Millenion) w międzynarodowym konsorcjum, do którego Creotech Instruments został zaproszony jako jedyny przedstawiciel z Europy Środkowo-Wschodniej. W 2022 r. Creotech Instruments dołączył do grona spółek notowanych na Głównym Rynku GPW w Warszawie.

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!