LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Wiceministrowie UE z wizytą w VIGO Photonics – rozmowy o projekcie HyperPIC i przyszłości europejskich technologii

3 lutego 2025 roku ministrowie państw członkowskich UE wzięli udział w wizycie studyjnej w siedzibie VIGO Photonics w Ożarowie Mazowieckim. Spotkanie miało miejsce dzień przed obradami wspólnego nieformalnego posiedzenia ministrów ds. konkurencyjności i handlu podczas polskiej prezydencji w UE. Wizycie przewodniczył Michał Baranowski, wiceminister rozwoju i technologii:

Michał Baranowski, wiceminister rozwoju i technologii. Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Podczas pierwszej części spotkania Łukasz Piekarski, członek Zarządu VIGO Photonics, zaprezentował dorobek firmy oraz kluczowe obszary zastosowań jej produktów, które wykorzystywane są m.in. w przemyśle, transporcie, ochronie środowiska, medycynie i bezpieczeństwie. Szczególną uwagę poświęcił projektowi „HyperPIC”, dofinansowanemu kwotą ponad 430 mln. zł. w ramach projektu IPCEI mikroelektronika i technologie komunikacyjne (ang. Important Projects of Common European Interest), którego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu mikroelektroniki w kontekście globalnej konkurencji. Wdrożenie technologii HyperPIC pozwoli na zastąpienie drogich i skomplikowanych systemów fotonicznymi układami scalonymi. W konsekwencji możliwe będzie wykorzystanie pojedynczych chipów w urządzeniach codziennego użytku takich jak smartfony, sprzęt AGD czy samochody. Zwieńczeniem prac nad projektem będzie powstanie pierwszej w Europie fabryki fotonicznych układów scalonych.

Źródło: VIGO Photonics

W drugiej części wizyty ministrowie zwiedzili zakład produkcyjny VIGO Photonics, zapoznając się z procesem produkcji detektorów podczerwieni. Uczestnicy mogli zobaczyć całe zaplecze produkcyjne, od laboratoriów badawczych po halę montażową, co pozwoliło im lepiej zrozumieć potencjał europejskich innowacji w dziedzinie fotoniki.

Wizyta była istotnym elementem dialogu na temat wzmacniania konkurencyjności europejskiego sektora półprzewodników i samowystarczalności technologicznej Europy. Omówiono kluczowe wyzwania, takie jak dostęp do finansowania, rozwój infrastruktury badawczej, transfer wiedzy czy problemy w łańcuchu dostaw kluczowych surowców.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!